Boiska piłkarskie i ich pielęgnacja

Filed in Sport by on 8 sierpnia 2018 0 Comments

Każdy wierny kibic piłki nożnej z dumą i olbrzymim zaangażowaniem kibicuje swojej drużynie. Nie ważne czy gra ukochany klub czy reprezentacja Polski zawsze im kibicuje. Aby drużyny te osiągały sukcesy i wygrywały swoje mecze oprócz wyszkolenia technicznego, taktyki i wsparcie kibiców niezmiernie ważny jest stan murawy piłkarskiej. Pielęgnacja boisk piłkarskich ma zatem istotny wpływ na jakość gry zawodników, na wyniki jakie osiągają, ale również na nastroje, które panują wśród kibiców po zwycięskim meczu.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Proces pielęgnacji boisk piłkarskich jest procesem dosyć skomplikowanym. Osobom niewtajemniczonym może wydawać się, że wystarczy posiać trawę, kosić ją, od czasu do czasu podlać i już będzie ok. Jednak nie jest to takie proste jakby się wydawało. Proces pielęgnacji boisk piłkarskich składa się z wielu następujących po sobie etapów, które należy odpowiednio wcześnie zaplanować, mając w szczególności na uwadze aktualny stan murawy piłkarskiej, oraz występujące warunki atmosferyczne.

Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych boisk piłkarskich należy wyszczególnić nawadnianie boisk piłkarskich, koszenie trawy oraz jej nawożenie. Są to zabiegi nieskomplikowane jednak, aby przyniosły odpowiedni efekt należy stosować się do ściśle określonych zasad i reguł, a najlepiej powierzyć te prace wyspecjalizowanej firmie, która w sposób profesjonalny zaopiekuje się murawą boiska piłkarskiego. Dysponuje ona odpowiednim nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą pracowników. Najczęściej również są na bieżąco w sprawach nowości pojawiających się na rynku krajowym oraz międzynarodowym.

Podtrzymujące zabiegi pielęgnacyjne

Drugą ważną grupą zabiegów pielęgnacyjnych muraw boisk sportowych są tak zwane zabiegi pielęgnacyjne. Wśród nich należy wymienić wertykulację murawy, czyli w skrócie usuwanie tak zwanego filca, areację boisk piłkarskich, czyli jej napowietrzanie oraz piaskowanie boisk piłkarskich, które ma na celu poprawienie warunków powietrznych murawy oraz poprawienie warnuków wodnych.

Regeneracyjne zabiegi pielęgnacyjne

Ostatnią grupą zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na piłkarskich boiskach sportowych są regeneracyjne zabiegi pielęgnacyjne. Są to zabiegi, których wykonywanie podyktowane jest z reguły w skutek pogorszonego stanu murawy, na co mogły mieć wpływ różne czynniki. Wśród nich można wymienić zbyt intensywne użytkowanie obiektu, niekorzystne warunki klimatyczne i atmosferyczne. Poprawę kondycji naszej murawy, w tej sytuacji, może spowodować wykonanie głębokiego spulchniania murawy, dosiew trawy oraz specjalistyczne jej nawożenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *