Komu należy się odszkodowanie?
Sytuacje, w których odszkodowanie za wypadek drogowy należy się osobie poszkodowanej, wciąż są pomijane przez same ofiary zdarzeń drogowych. Zdarza się, że poszkodowani nie ubiegają się o wypłacenie odszkodowania, ponieważ nie wiedzą, jak to zrobić, albo są przekonani, że z jakiegoś powodu wypłata świadczenia ich nie dotyczy czy nie są do niej dopuszczeni. Tymczasem jednak dobrze jest wiedzieć, kiedy odszkodowanie musi zostać wypłacone oraz jakie są przesłanki ku temu, aby ubiegać się o jego wypłatę.
Podstawą do uzyskania odszkodowania za wypadek drogowy jest ubieganie się o niego. Zazwyczaj sprawca wypadku jest kierowcą samochodu, a ci zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC. W takim przypadku za wypłatę odszkodowań odpowiada ubezpieczyciel, do którego sprawca odprowadza składki w określonej w umowie wysokości. To ubezpieczyciel ma wypłacić świadczenie odszkodowawcze osobie poszkodowanej. W sytuacji, gdy kierowca nie miał wykupionego ubezpieczenia OC, o wypłatę świadczenia można starać się w postępowaniu cywilnym, chcąc uzyskać pieniądze wprost od sprawcy wypadku.
Oczywiście, aby móc ubiegać się o odszkodowanie za wypadek drogowy, należy przede wszystkim złożyć odpowiednie dokumenty. Do nich należeć będzie raport policyjny z miejsca wypadku, jak również zeznania świadków, które jednoznacznie wskażą na winę sprawcy. Co więcej, przydaje się również obdukcja powypadkowa, która zostanie przeprowadzona najlepiej w szpitalu z oddziałem ratunkowym.
Świadczenie z tytułu odszkodowania za wypadek drogowy zawsze wypłacane jest osobie poszkodowanej. Zazwyczaj o jego wypłatę starają się osoby, które zostały pokrzywdzone w zderzeniu dwóch samochodów, albo jako rowerzyści czy piesi podczas jazdy ogólnodostępnymi drogami. Tymczasem jednak o odszkodowanie może ubiegać się również… pasażer samochodu sprawcy, nawet jeśli jest połączony z samym sprawcą stosunkiem pokrewieństwa. W zasadzie każdy uczestnik ruchu drogowego może starać się o wypłatę odszkodowania, jeśli uczestniczył w zdarzeniu drogowym, w którym został poszkodowany, niezależnie od tego, czy sprawca jest znany, czy zbiegł z miejsca wypadku.
Co więcej, istnieje dziedzina wypadków, w której poszkodowani nawet nie wiedzą, że mogą starać się o odszkodowanie za wypadek drogowy. Zazwyczaj tą dziedziną są rozmaite zdarzenia z udziałem komunikacji miejskiej, najczęściej autobusów. Jeśli autobus uległ kolizji podczas gdy my byliśmy jego pasażerami, możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania z tytułu poniesionych strat zdrowotnych