Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na murawie mają na celu zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie niekorzystnych skutków wynikających z dużej eksploatacji boiska.
Mowa tutaj o takich zjawiskach jak zbicie wierzchniej warstwy gleby, osłabienie wymiany wodno-gazowej w glebie, zahamowanie rozrostu systemu korzeniowego trawy, ogólne pogorszenie wyglądu murawy oraz jej zwiększona podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W walce z wymienionymi problemami niezawodne są specjalne zabiegi pielęgnacji murawy – tzw. podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich.

Jakie zabiegi wchodzą w skład podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich?
Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to specjalistyczne zabiegi takie jak wertykulacja, aeracja oraz piaskowanie boisk. Wszystkie wymienione zabiegi należy w pierwszej kolejności wykonać na wiosnę, po przejściu śniegu i mrozów, przygotowując w ten sposób murawę na nowy okres rozgrywek. W pozostałych okresach – w zależności od stanu nawierzchni.
Wertykulacja jest zabiegiem, który dzięki pionowemu płytkiemu nacięciu darni umożliwia spulchnienie gleby oraz usunięcie obumarłych resztek roślin po okresie zimowym. Często pod warstwą śniegu zalegają zgniłe, stare resztki łodyg, które tworzą zbitą filcowatą pokrywę stanowiąc w ten sposób barierę między górną i dolną częścią boiska. Jest to duży problem, który powoduje zmniejszony dopływ tlenu w głąb gleby, ograniczenie dopływu wody do korzeni rośliny, zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób grzybowych oraz ogólne osłabienie murawy. Wszystkie wymienione skutki zbierania się na powierzchni boiska filcowatej pokrywy prowadzą do pogorszenia stanu boiska i spadku jego funkcjonalności. Wertykulacja pozwala na rozwiązanie powyższych problemów.
Aeracja to zabieg napowietrzania, który pozwala na swobodniejszą wymianę gazową w glebie. Aeratory, czyli urządzenia które są używane w zabiegu napowietrzania mają za zadanie spulchnić glebę wraz z jej wierzchnią warstwą (na głębokość około 5-8 cm). Zwiększenie przepuszczalności gleby i lepszy dostęp tlenu, wody oraz składników mineralnych w głąb gleby powoduje, że system korzeniowy zaczyna się rozrastać, dzięki czemu trawa się mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia.
Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to również piaskowanie boisk. Jest to zabieg polegający na równomiernym rozprowadzeniu po całej powierzchni boiska ziaren piasku o odpowiedniej wielkości i czystości. Piaskowanie boisk pozwala na lepszą gospodarkę wodno-gazową w glebie, zwiększenie elastyczności murawy oraz uzyskanie równej powierzchni płyty boiska. Dodatkowo, piaskowanie boisk wpływa na rozrost korzeni trawy oraz powoduje szybsze schnięcie boiska po intensywnych opadach.
Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich jest niezbędna do utrzymania murawy w dobrej kondycji oraz jej prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tylko w ten sposób boisko sportowe będzie nie tylko pięknie wyglądało, ale również będzie spełniało swoją funkcję.