Transport towarów to przewóz powierzonych ładunków z miejsca A do miejsca docelowego B. Transportem zajmują się firmy transportowe, często wzbogacone w dział spedycji oraz dział logistyki. Połączenie tych trzech elementów umożliwia sprawne, bezpieczne i terminowe transportowanie towarów.

Najbardziej znanym rodzajem transportu jest transport drogowy, w którym wykorzystywane są specjalnie przygotowane pojazdy, które dostosowane są do przewozu różnych rodzajów ładunków o różnych gabarytach. Im bardziej rozbudowaną i różnorodną flotę posiada firma transportowa tym szersza jej oferta przewozu towarów, co przekłada się na wzrost konkurencyjności i wzrost zainteresowania ze strony klientów. Mimo, iż transport drogowy jest najbardziej rozpowszechniony to warto zapoznać się także z innymi rodzajami transportu. Warto bowiem pamiętać, że wybór odpowiedniego środka przewozu towarów zależy nie tylko od dostępności przewoźników, ale głównie od ceny, bezpieczeństwa przewożonych ładunków, dostępności przestrzennej oraz niezawodności w realizacji przewozu towarów.
Krótka charakterystyka wybranych rodzajów transportu
Jak wspomniano powyżej, transport drogowy, nazywany inaczej samochodowym jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem transportu towarów. Wynika to z bardzo rozbudowanej sieci transportowej, która pozwala bezproblemowo dotrzeć w bardzo wiele miejsc. Z tego względu tak dobrze rozwinięty jest zarówno transport krajowy jak i transport międzynarodowy. Dodatkowo, rozbudowany i różnorodny tabor dostosowany do przewozu towarów o różnej charakterystyce nie stanowi dużego problemu. W przypadku tego rodzaju transportu wadą jest jednak stosunkowo mała ładowność, duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska spalinami, generowanie większego zagęszczenia ruchu na drogach oraz szybkość transportu uzależniona od panujących warunków atmosferycznych.
Drugim rodzajem transportu jest transport kolejowy, który oferuje przewóz towarów na znaczne odległości, z reguły towarów o stosunkowo niskiej wartości. Charakteryzuje się niskimi kosztami przewozu, możliwością transportu bardzo różnorodnych towarów oraz wysoką niezawodnością taboru. Niestety nie gwarantuje wysokiego bezpieczeństwa przewożonych towarów, czas przejazdu jest dość długi, a sieć kolejowa dość słabo rozbudowana stąd nie jest możliwy tak szeroki zasięg transportu krajowego i międzynarodowego jak w przypadku transportu drogowego.
Wśród rodzajów transportu można również wymienić transport wodny, który stanowi jeden z ważniejszych czynników rozwoju gospodarczego. Tym środkiem transportowane są duże ilości towarów lub wielogabarytowe towary o stosunkowo nieznacznej wartości, na duże odległości. Zaletą tego transportu jest globalny zasięg, bardzo duża ładowność oraz niskie koszty. Jednak znacznym ograniczeniem jest długi czas, konieczność korzystania z innych usług transportowych i niskie bezpieczeństwo towarów, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych czy wilgoć.
Bardzo duże bezpieczeństwo transportowanych towarów gwarantuje natomiast transport lotniczy. Dodatkowo, daje możliwość transportu towarów o dużych wymiarach oraz możliwość szybkiego transportu. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami przewozu.
Warto wspomnieć również o transporcie rurociągowym, którym transportowane są płynne produkty naftowe. Charakteryzuje się niskimi kosztami i jego dużą zaletą jest brak uzależnienia od warunków pogodowych. Niestety do wad należy zaliczyć konieczność posiadania specjalistycznej infrastruktury oraz wysokie koszty jej rozbudowy.