W dniach 16-18 czerwca 2015r. w Haston City Hotel we Wrocławiu odbędzie się konferencja Lean Management. Lean to tzw. szczupłe zarządzanie (ang. lean management, lean manufacturing, lean production, lean six sigma, lean sigma), czyli koncepcja zarządzania polegająca na eliminowaniu z procesu produkcyjnego wszystkich tych czynności, które nie zwiększają wartości produktu końcowego. W ten sposób dochodzi do zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa: klient otrzymuje produkt (lub usługę) o wysokiej jakości, a równocześnie koszty produkcji są minimalizowane. Koncepcja szczupłego zarządzania obejmuje bardzo szeroki wachlarz czynności i rozwiązań systemowych. Wdrożenie tych rozwiązań bardzo szybko staje się katalizatorem rozwoju firmy, niezależnie od tego, w jakiej branży ta firma funkcjonuje.
Konferencja Lean we Wrocławiu to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie w 2015 roku na świecie poświęcone tematyce szczupłego zarządzania. Weźmie w nim udział niemal pół tysiąca uczestników, wliczając najlepszych na świecie ekspertów, zajmujących się zarówno teorią, jak i praktyką Lean. W ramach konferencji zaplanowano nie tylko prelekcje specjalistów i certyfikowane warsztaty (podzielone na osobne sekcje dla sektora produkcyjnego, sektora usługowego oraz kadry zarządzającej), ale także wycieczki do zakładów produkcyjnych. Konferencja będzie zarazem doskonałą okazją do wymiany myśli pomiędzy polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami.
Metody szczupłego zarządzania są stosowane w odniesieniu do wszystkich etapów i aspektów działalności przedsiębiorstwa. Podstawowa idea jest prosta i łatwa do zrozumienia. Cała sztuka polega jednak na umiejętnej implementacji tej idei w konkretnym środowisku pracy. Specyfika działania w poszczególnych branżach często wymaga nie lada pomysłowości przy wprowadzaniu tych rozwiązań. W związku z tym metody realizowania ogólnej idei Lean są przedmiotem nieustającej debaty. Konferencja Lean we Wrocławiu będzie kolejnym etapem w tej trwającej już od wielu lat międzynarodowej dyskusji.
Pomimo branżowego zróżnicowania, istnieje grupa najbardziej podstawowych narzędzi szczupłego zarządzania. W jej skład można zaliczyć tzw. pięć kroków, czyli selekcję, systematykę, sprzątanie, standaryzację oraz samodyscyplinę (ang. Five Steps, 5S); tzw. mapowanie strumienia wartości, czyli gromadzenie informacji dotyczących przepływu elementów fizycznych i danych przez poszczególne działy firmy (ang. Value Stream Mapping, VSM); tzw. optymalne utrzymanie ruchu, czyli działania mające na celu maksymalizację wydajności urządzeń kluczowych dla procesu produkcyjnego (ang. Total Productive Maintenance, TPM); a także redukcję czasu przezbrojenia maszyny, polegającą na ograniczaniu do absolutnego minimum czasu trwania niezbędnych przestojów w procesie produkcyjnym (ang. Single Minutes Exchange of Die, SMED). Wszystkie te zasady mają charakter ogólny i nie zawsze należy traktować je dosłownie. Na przykład SMED może być stosowany także tam, gdzie nie korzysta się z żadnych maszyn, które wymagałyby przezbrojenia. W takich sytuacjach „przezbrojenie maszyny” należy traktować jako metaforę. Umiejętna implementacja wszystkich tych zasad w specyficznym dla danej firmy środowisku pracy zawsze owocuje wyraźnym przyspieszeniem jej rozwoju. Narzędzia Lean są skuteczne nawet wtedy, gdy stosujemy je wybiórczo, choć oczywiście ideałem jest wdrożenie ich w komplecie.
Konferencja Lean we Wrocławiu, 16-18 czerwca 2015r. – jeśli zależy Ci na sukcesie Twojej firmy, musisz tam być!