Odpowiednio przygotowany do rozgrywek piłkarskich obiekt sportowy wymaga prawidłowej pielęgnacji. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny lub jego niedostosowanie do warunków panujących na boisku może przynieść niekorzystny skutek. Jeśli nie czujemy się na siłach lub uważamy, że nasza wiedza w temacie pielęgnacji boisk piłkarskich jest zbyt mała, wówczas warto rozważyć usługi profesjonalnych firm. Na rynku można znaleźć firmy, które zajmują się pielęgnacją boisk piłkarskich i dodatkowo służą swoją wiedzą, doświadczeniem i profesjonalnym doradztwem w tym temacie. Z podstawowych informacji należy wspomnieć, że profesjonalna pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje trzy kategorie zabiegów – podstawową, podtrzymującą i regeneracyjną pielęgnację boisk piłkarskich. Zabieg piaskowania, o którym poniżej kilka słów należy do kategorii podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich.
Kilka słów o roli piaskowania boisk

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ściśle określonych porach roku z dostosowaniem do warunków panujących na boisku. Zazwyczaj podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich wykonywana jest tuż przed rozpoczęciem sezonu rozgrywek czyli wczesną wiosną, a także późną jesienią w ramach przygotowania murawy na nadejście zimy. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to zabiegi wspomnianego wcześniej piaskowania boisk, ale także wertykulacji oraz aeracja czyli napowietrzanie gleby.
Piaskowanie boisk piłkarskich jest zabiegiem polegającym na równomiernym rozprowadzeniu bardzo drobnych ziaren piasku na całej powierzchni boiska. Wykorzystywana do tego celu jest piaskarka ze specjalną, zagarniającą piasek szczotką. Ziarna piasku używane przy piaskowaniu boisk muszą być bardzo drobne, ich średnica nie powinna przekraczać 2 mm, a dodatkowo powinny być czyste, pozbawione pyłów czy innych zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach piaskowanie boisk może być połączone z zabiegiem nawożenia. Wówczas ziarna piasku mieszane są z właściwym nawozem, a następnie równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni boiska.
Jedną z podstawowych ról piaskowania boisk jest wyrównanie powierzchni boiska sportowego. Dodatkowo, piaskowanie boisk w połączeniu z zabiegami wertykulacji i aeracji pozwala także na polepszenie wymiany wodno-gazowej w glebie. Piaskowanie boisk przyczynia się tym samym do łatwiejszego dostępu wody i niezbędnych składników odżywczych w głąb gleby, do korzeni trawy. Ma to pozytywny wpływ na rozrost systemu korzeniowego trawy, co oznacza, że roślina mocniej się ukorzenia, a tym samym staje się silniejsza i bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Piaskowanie boisk, wraz z pozostałymi zabiegami wchodzącymi w skład podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich, przyczynia się również do zwiększenia porowatości i elastyczności gleby, co wpływa pozytywnie na jakość gry piłkarskiej.