Coraz więcej bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy stara się otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Aby móc otrzymać takową pomoc, bezrobotna osoba musi spełniać określone warunki. Zapoznajmy się z nimi.
Przede wszystkim musimy posiadać status osoby bezrobotnej. Urząd pracy sprawdza nas, czy w ciągu ostatniego roku prowadziliśmy działalność gospodarczą. Osoba bezrobotna, która wcześniej odmówiła przyjęcia pracy nie ma prawa do finansowania. Jeśli w ciągu pięciu lat otrzymaliśmy inną dotację z funduszy publicznych, wtenczas nie ma mowy o pomocy z urzędu pracy.
Każdy bezrobotny planujący rozkręcić jakiś biznes dzięki dofinansowaniu z urzędu pracy powinien złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie. Do wniosku dołączamy biznesplan, który jest podstawowym załącznikiem. Jak powinien wyglądać taki biznesplan?
To pytanie nurtuje wielu bezrobotnych planujących rozpocząć swój wymarzony biznes. Postaramy się na to odpowiedzieć w kilku zdaniach, które być może okażą się budujące na przyszłość.
Na samym początku wyjaśnijmy czym jest ów biznesplan. Jest to dokument, który opisuje nas przyszły biznes czy jak kto woli działalność gospodarczą. Zazwyczaj składa się z kilku podstawowych etapów.
Przede wszystkim powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw związane z przyszłym biznesem. W biznesplanie musi się znaleźć przede wszystkim opis naszej działalności oparty na czym takim jak plan marketingowy. Każdy biznesplan powinien posiadać również segmentację rynku docelowego. Tutaj musimy skoncentrować się na tym, kim będą nasi potencjalni klienci. W biznesplanie należy wyszczególnić również cele działalności marketingowej, a więc dotarcie do potencjalnych klientów. Musimy wspomnieć o zagrożeniach w postaci konkurencji lub plusach naszego biznesu, gdzie konkurencji brak. Dotyczy to głównie innowacyjnych firm, gdzie konkurencja nie istnieje, gdyż jesteśmy pierwsi na rynku. W takiej sytuacji ryzykiem jest niepewność, czy nasz nowatorski pomysł na biznes ma szanse na utrzymanie się na rynku. W biznesplanie musi być więc ujęta szczegółowa analiza SWOT. Poza tym, największą część powinna zajmować analiza finansowa, i tu musimy się wykazać umiejętnościami ekonomicznymi. Powinniśmy wszystko dokładnie sprecyzować w kwestii finansowej.
Biznesplan powinien być tak opracowany, by przekonać do niego urząd pracy, który jest decydentem w kwestii przyznania lub odmowy udzielenia pomocy w postaci dofinansowania. W opracowaniu takiego biznesplanu, pomóc pomoże jeden z wielu portali, np. Biznes-Firma.pl
Kiedy już otrzymamy pozytywną decyzję, musimy wiedzieć, że biznes nasz musi istnieć co najmniej dwa lata. Dlaczego? Dopiero po tym okresie otrzymanych pieniędzy na firmę nie będziemy musieli oddawać. Przez okres dwóch lat nie możemy zamknąć firmy, musimy opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które przez ten okres są ulgowe, co jest kolejnym plusem dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Po dwóch latach prowadzenia działalności zaczynamy opłacać wszystko bez ulgi. Warto więc przeanalizować nasz pomysł na biznes i podjąć słuszną decyzję.