Usługi oferowane przez firmy transportowe są nieodzownie związane z działaniami spedycyjnymi. Spedycja jest to szereg czynności, które pozwalają na bezpieczne i w pełni kontrolowane dostarczenie powierzonych ładunków na czas do wskazanego miejsca docelowego. Spedycja jest potrzebna zarówno w ramach transportu krajowego jak również w transporcie międzynarodowym, gdzie odgrywa ogromną rolę ułatwiając dotarcie towarów do odbiorców i magazynów w różnych częściach całego świata. Spedycja jest pracą trudną, bardzo odpowiedzialną i choć niewidoczną dla innych to stanowiącą nieodzowny filar całej branży związanej z usługami transportowymi.
Spedycja międzynarodowa – na czym polega

Branża transportowa to tak zwana branża TSL, gdzie poszczególne litery oznaczają Transport, Logistykę i Spedycję. Wszystkie trzy pojęcia są wzajemnie powiązane i ściśle od siebie zależne. Usługi transportu towarów bez spedycji i logistyki byłyby bardzo trudne, a może i nawet niemożliwe do zrealizowania. Spedycja międzynarodowa to dziedzina usługowa, na której w dużej mierze opiera się handel zagraniczny, przede wszystkim transgraniczny. W ramach spedycji wykonywane są takie obowiązki jak, w pierwszej kolejności, przyjęcie zlecenia na wykonanie usługi, doradztwo przy wyborze odpowiedniego środka transportu oraz zorganizowanie takiego pojazdu. Następnie w ramach spedycji tworzone są i przechowywane wszystkie dokumenty, które będą potrzebne do przewożenia ładunków. W przypadku spedycji międzynarodowej ilość potrzebnej dokumentacji jest większa, ponieważ spedytor musi zadbać również o wszelkie pozwolenia, licencje, umowy międzynarodowe lub inne dokumenty, które będą niezbędne przy odprawie celnej. Niedopuszczalną sytuacją byłoby, gdyby transport utknął na granicy z powodu braku potrzebnych dokumentów lub ich błędnego wypełnienia.
Bardzo często do czynności związanych ze spedycją międzynarodową należy również odbiór towaru oraz nadzór nad jego załadunkiem, rozładunkiem lub przeładunkiem na trasie. Wszystkie działania spedycyjne muszą być ściśle powiązane z transportem i logistyką. Aby zapewnić bezpieczną i terminową dostawę ładunków należy stale kontrolować przebieg trasy, monitorować lokalizację transportu i być w stałym kontakcie z kierowcami oraz z logistykiem, który planuje najlepszą i najbardziej wydajną trasę przejazdu.
Dodatkowo, warto wspomnieć, że kwestia ubezpieczenia transportowanych towarów również należy do obowiązków spedytora. To właśnie w ramach czynności spedycyjnych jest określana wartość ładunków, jak również ewentualne ryzyko, od którego ma być ubezpieczony przewożony towar.
Spedycja międzynarodowa jest zbiorem bardzo odpowiedzialnych działań i czynności, nad którymi należy sprawować stały nadzór, ale to właśnie dzięki spedycji możliwe jest wykonywanie dostaw towarów w sposób bezpieczny i terminowy. Dlatego firmy z branży usług transportowych korzystają z usług spedytora zewnętrznego albo decydują się na poszerzenie swojej działalność o spedycję w ramach własnej firmy.