Pełen zakres prac pielęgnacyjnych boisk piłkarskich obejmuje szereg różnych zabiegów takich jak nawadnianie boisk piłkarskich, nawożenie, koszenie, piaskowanie boisk, spulchnianie gleby i poprawa warunków wodno-gazowych w glebie poprzez zabiegi aeracji, czyli napowietrzania oraz wertykulacji, a także zwalczanie szkodników i chwastów.
Zaangażowanie we wszystkie wymienione procesy pielęgnacji boisk piłkarskich pozwala na utrzymanie trawy w dobrej kondycji i w dobrym wyglądzie przez cały okres rozgrywek sportowych. Poprawnie wykonywane zabiegi pielęgnacji boisk piłkarskich warunkują takie aspekty jak trwałość boiska sportowego oraz czas przez jaki trawnik będzie utrzymywał swoje walory estetyczne.

W kilku słowach o nawożeniu boisk
Wśród wymienionych powyżej zabiegów pielęgnacji boisk piłkarskich wspomniano nawożenie boisk. Jest to kluczowy element poprawnego wzrostu i rozwoju trawy. Nawóz dostarcza trawie niezbędne składniki mineralne – mikro i makroelementy, które są pobierane przez system korzeniowy rośliny. Nawożenie dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest nawożenie podstawowe, zwane inaczej przedsiewnym, które stosuje się w czasie przygotowywania gleby do zasiania trawy, aby dostarczyć do podłoża odpowiednie ilości składników mineralnych. Ten rodzaj nawożenia pozwoli na lepsze ‘przyjęcie się’ rośliny i przyspieszy jej kiełkowanie. Drugim rodzajem nawożenia boisk jest nawożenie pogłówne. Polega ono na dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych w czasie wegetacji roślin. Zdecydowanie najistotniejszym pierwiastkiem w czasie tego rodzaju pielęgnacji boisk piłkarskich jest azot. Powoduje on szybszy rozwój trawy, przyspiesza wegetację oraz utrzymuje murawę w dobrej kondycji nawet do późnej jesieni. Na tym etapie można stosować nawozy, które rozpuszcza się wodzie i tak przygotowanym roztworem nawadniamy boiska piłkarskie lub nawozy mineralne, które rozsypuje się na boisku. Nawożenie jako element pielęgnacji boisk piłkarskich poza pozytywnym wpływem na wzrost i rozwój trawy, powoduje również zagęszczanie darni, dzięki czemu eliminowane jest nadmierne parowanie z gleby.
Kilka podstawowych zasad związanych z nawożeniem boisk.
Bardzo ważne jest, aby pierwszy nawóz zastosować wczesną wiosną, jeszcze przed wysiewem traw, aby dostarczyć do gleby niezbędne składniki odżywcze. W późniejszym czasie należy systematycznie, w czasie całego okresu wegetacyjnego rośliny stosować nawozy przeznaczone do konkretnego gatunku trawy lub danej mieszanki traw. Stosowane nawozy powinny być także dostosowane do pory roku oraz do stopnia zużycia murawy. Wszystkie nawozy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo istotne jest również to, aby pamiętać, że nawożenie powinno się stosować zawsze po koszeniu. Tylko wtedy będzie najwydajniej spełniało swoją funkcję.