Na przełomie ostatnich lat możemy zaobserwować wzrastającą popularność farb wapiennych. Przez wieki były masowo wykorzystywanym materiałem w malowaniu – zarówno ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W XX wieku powoli zastępowano je farbami krzemianowymi, aby dziś na nowo wrócić do ich łask. Obecnie przeprowadzanie czynności renowacyjnych obiektów zabytkowych jest wręcz niemożliwa bez ich zastosowania.
Przeprowadzanie czynności renowacyjnych jest nierozerwalnie związanych z wykorzystaniem tych materiałów oraz technologii, które są możliwie najbardziej zbliżone do tych zastosowanych na danym obiekcie zabytkowym. Pierwsza i zarazem najważniejsza cecha tego typu prac konserwacyjnych głosi, że wykonane czynności nie mogą naruszyć stanu obiektu zabytkowego. Dlatego zastosowanie farby wapiennej jest w tym przypadku tak powszechne.
Podstawowym składnikiem omawianego produktu jest wapno gaszone, które miesza się z odpowiednimi pigmentami oraz wypełniaczami. Farby wapienne najczęściej były stosowane na mokrym tynku. Dzięki temu uzyskiwano strukturę oraz wygląd powierzchni, które współcześnie trudne byłyby do porównania z jakąkolwiek inną techniką.
Obecnie farby wapienne cieszą się ogromną popularnością w przeprowadzaniu prac renowacyjnych na obiektach zabytkowych. Duży udział w tym zakresie mają postanowienia zawarte w Karcie Weneckiej, która jasno głosi sposób wykonywania czynności o charakterze konserwacyjnym. Stosowanie farb na bazie wapna jest wysoko cenione z uwagi na posiadane właściwości, m.in. paroprzepuszczalność, co w przypadku konserwacji obiektów, gdzie duża dyfuzja pary wodnej z przegród jest wysoce ceniona. Farby wapienne charakteryzują się dużą zasadowością spoiwa, dzięki czemu pełnią również funkcję ochronną elewacji. A duża wytrzymałość na promienie UV sprawia, że nawet po upływie wielu lat kolory na obiektach zabytkowych pozostają niezmienne.
Omawiane farby cechują się odpowiednią twardością, która zachodzi na wskutek procesu karbonatyzacji. W wyniku tego zjawiska ponownie powstaje wapień, niezwykle odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Aby jednak farby wapienne charakteryzowały się odpowiednią trwałością, konieczne jest ich stosowanie na właściwych podłożach oraz za pomocą prawidłowych metod i formuł ich nakładania. A to w głównej mierze stawia je znacznie wyżej od innych, dostępnych na rynku farb, m.in. krzemianowych, używanych do renowacji obiektów o charakterze zabytkowym.