Usługi transportowe są ściśle powiązane z szeregiem różnorodnych działań i etapów, które umożliwiają ich wykonanie w sposób efektywny. Każda usługa przewozu towarów w ramach transportu krajowego czy międzynarodowego to żmudny, czasochłonny i odpowiedzialny proces, w którym współpracować muszą ze sobą zarówno rozwiązania logistyczne, jak również wiedza spedytorów i praca przewoźników.
Firmy transportowo-spedycyjne inwestują w dobrze wyszkoloną kadrę na każdym etapie łańcucha transportu towarów, ponieważ każdy element tego łańcucha, od przyjęcia zlecenia do realizacji jest tak samo istotny. Pozwala to na indywidualne podejście do każdej pojedynczej usługi transportu towarów oraz umożliwia dobór, ściśle pod dane zlecenie, odpowiednich rozwiązań logistycznych takich jak wybór odpowiedniej trasy, optymalizacja czasu podróży, wybór właściwego środka transportu oraz modelu transportu. W branży TSL wyróżnia się kilka modeli transportu, które w skrócie zostały poniżej opisane.

Rodzaje najpowszechniejszych modeli transportu
Branża usług transportowych oferuje kilka znanych i powszechnych modeli transportu. Jednym z nich jest model wahadłowy. Jest to model najprostszy i najbardziej rozpowszechniony w branży TSL. Zasada działania tego modelu polega na tym, że pojazd, którym przewożony jest towar jest rozładowywany dopiero w miejscu docelowym, a następnie wraca z pustą naczepą, która ponownie jest załadowywana dopiero w miejscu nadania.
Wariantem tego modelu jest model wahadłowy z wykorzystaniem trzech naczep. Model ten polega na tym, że naczepa z towarem zostaje w miejscu docelowym do rozładunku, a w tym samym czasie kierowca wraca do punktu nadania z pustą naczepą. Na miejscu odstawia pustą naczepę, a czeka już na niego kolejna, trzecia naczepa, która jest już załadowana. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest przy zleceniach, w których bardzo ważny jest czas dostarczenia towarów

W branży TSL wśród popularnych modeli transportu należy wymienić także model promienisty, który jest bardzo podobny do wahadłowego, ponieważ pojazd jedzie do miejsca docelowego, tam następuje rozładunek towaru, pojazd z pustą naczepą wraca do miejsca docelowego, a następnie ponownie jest załadowywany i wyrusza ponownie w trasę, ale tym razem do innego miejsca docelowego, co jest różnicą w stosunku do modelu wahadłowego.
Innym, powszechnym modelem transportu wykorzystywanym przy zleceniach na transport krajowy czy transport międzynarodowy jest tak zwany model sztafetowy. Jest to rozwiązanie, które polega na tym, że pojazd w drodze do miejsca docelowego zatrzymuje się w innych miejscach na częściowy rozładunek, a następnie dalej kontynuuje trasę.
Niezależnie od tego, który model transportu jest wykorzystywany przy danym zleceniu należy pamiętać, że transport towarów to skomplikowany proces, w którym wielu specjalistów musi być zaangażowanych. Profesjonalny przewóz ładunków wymaga dużej ilości pracy, wielu analiz, wyliczeń i dobrej organizacji ze strony logistyków, spedytorów i przewoźników.