Firmy transportowo-spedycyjne są zobowiązane i odpowiedzialne za przeprowadzenie transportu towarów w sposób bezpieczny, terminowy i bez uszkodzenia powierzonych ładunków. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają odpowiednio zaplanować trasę przejazdu oraz zoptymalizować czas przejazdu, a także istnieje wiele różnego rodzaju zabezpieczeń, które pozwalają na bezpieczny transport towarów i jednocześnie stanowią ochronę przed ich ewentualnym zniszczeniem.

Mowa tutaj o takich rozwiązaniach jak maty antypoślizgowe w przestrzeni ładunkowej pojazdu, siatki zabezpieczające oraz pasy czy linki mocujące, które pozwalają na stabilniejsze ułożenie i przymocowanie towaru na pojeździe transportowym. Są to rozwiązania, które zapewniają dostateczną ochronę przy transporcie towarów. Zdarza się jednak, że powierzone towary w trakcie transportu krajowego lub transportu międzynarodowego stają się okazją dla złodzieja. Dlatego, poza wymienionymi powyżej rozwiązaniami stosowanymi przez firmy transportowe warto zapoznać się także z zasadami, które będą pomocne w zapobieganiu przed kradzieżą.
Zasady bezpiecznego transportu towarów
Bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem transportu towarów oraz zapobieganiem kradzieży jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonych ładunków. W pierwszej kolejności powinna zostać zabezpieczona naczepa, na której transportowany jest towar. Przydatne będą tutaj wszelkiego rodzaju zamki, kłódki czy plomby transportowe. Stanowią one formę odstraszania potencjalnego złodzieja, a także zdecydowanie utrudniają próbę włamania. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym przez wiele firm transportowo-spedycyjnych jest także zamontowanie czujnika otwierania drzwi z sygnałem dźwiękowym, co stanowi również pośrednią ochronę kierowcy.
Dodatkowo, w transporcie krajowym oraz transporcie międzynarodowym towarów obowiązują pewne niepisane zasady związane z bezpieczeństwem, które głównie dotyczą kierowców. Po pierwsze warto pamiętać, że w transporcie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, dlatego ważne jest, żeby kierowca parkował tylko na wskazanych i wyznaczonych parkingach, które powinny być strzeżone. Jeśli zatrzymuje się w innych miejscach, na przykład przy stacjach benzynowych, rekomenduje się by nie były to miejsca postoju położone w odosobnionych miejscach czy na obrzeżach miast. Ponadto, istotne jest także by kierowca miał nadajnik GPS, aby możliwe było jego zlokalizowanie. Podczas dłuższych postojów, w czasie opuszczania pojazdu kierowca powinien pamiętać, żeby wszelkie niezbędne dokumenty związane z transportem towarów oraz dokumenty związane z załadunkiem miał zawsze przy sobie. Przed odjazdem natomiast powinien bezwzględnie pamiętać o sprawdzeniu stanu plomby.
Bezpieczeństwo powierzonych towarów w ramach transportu jest bardzo wymagającym i trudnym zadaniem. Istnieje bowiem wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo towarów. W związku z tym firmy transportowo-spedycyjne decydują się, poza wymienionymi powyżej formami zabezpieczeń, także na wykup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które stanowi dodatkową ochronę w ramach nieprzewidzianych wypadków i wydarzeń w trakcie wykonywania usług transportowych.