Piaskowanie boisk – najważniejsze aspekty

Filed in Biznes by on 13 października 2020 0 Comments

Piaskowanie boisk jest zabiegiem, który klasyfikowany jest jako podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich. W jej skład poza piaskowaniem boisk wchodzi także wertykulacja oraz napowietrzanie gleby (aeracja). Wszystkie te zabiegi związane są z odpowiednim przygotowaniem gleby do siewu trawy i stworzeniem optymalnych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju murawy.

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich ma na celu przede wszystkim rozluźnienie struktury gleby, jej spulchnienie i poprawę warunków wymiany gazowej w glebie. Czynniki te wpływają bezpośrednio na lepszy dostęp wody, tlenu i składników odżywczych w głąb gleby do systemu korzeniowego trawy. Wpływają także na lepsze ukorzenienie się trawy, co sprawia, że staje się ona mocniejsza i bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich powinna być wykonywana przez profesjonalną firmę specjalizującą się w budowaniu boisk i ich późniejszej pielęgnacji, ponieważ są to zabiegi, które wymagają specjalistycznego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia.

Dlaczego piaskowanie boisk jest takie istotne?

Piaskowanie boisk jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonywać po wcześniejszej wertykulacji i aeracji gleby, które sprawiają, że gleba staje się bardziej porowata, elastyczna i spulchniona. Piaskowanie boisk wyrównuje teren boiska, a także wpływa na mocniejsze ukorzenienie się trawy. Dodatkowo, dzięki piaskowaniu nadmiar wody na boisku, na przykład po ulewnych deszczach, jest szybciej odprowadzany w głąb gleby. Razem z pozostałymi zabiegami podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich piaskowanie boisk wpływa na utrzymanie trawy w dobrej kondycji i zapewnia jej prawidłowy wzrost.

Do zabiegu piaskowania bardzo ważne jest by używać bardzo drobnych ziaren czystego, wypłukanego piasku. W niektórych przypadkach możliwe jest wymieszanie ziaren piasku z nawozami i wówczas podczas jednego zabiegu przeprowadzane jest zarówno piaskowanie boisk jak i ich nawożenie. Zabieg piaskowania wykonuje się specjalną piaskarką, która dozuje odpowiednią ilość piasku i zagarnia ten piasek wyrównując teren.

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich powinna być wykonywana zawsze po przejściu zimy, przed rozpoczęciem sezonu rozgrywek, żeby dobrze przygotować glebę do dużej eksploatacji i stworzyć właściwe warunki do wzrostu trawy. Warto także ją przeprowadzać w czasie trwania sezonu rozgrywek, jeśli zajdzie taka potrzeba, na przykład jeśli gleba stanie się bardzo zbita i twarda. Zabiegi, które spulchniają glebę sprawiają, że poza lepszym wyglądem trawnika i poprawą jego kondycji, poprawia się także komfort gry piłkarzy i jakość tej gry.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *