Co należy wiedzieć o piaskowaniu?

Filed in Biznes by on 6 maja 2021 0 Comments

Najważniejszym aspektem związanym z obiektami sportowymi jest zapewnienie ich funkcjonalności i zapewnienie, by jak najlepiej spełniały swoją rolę.

W przypadku boisk piłkarskich należy odpowiednio zadbać o rozwój i wzrost trawy, aby była wytrzymała, zdrowa i w dobrej kondycji, a także o właściwe przygotowanie wierzchniej warstwy boiska piłkarskiego. Z pomocą przychodzi tutaj piaskowanie boisk, które jest niezbędne zwłaszcza w czasie wiosennego przygotowywania boiska sportowego na nowy sezon.

Najważniejsze informacje związane z piaskowaniem boisk

Przygotowanie boiska sportowego na nadejście nowego sezonu rozgrywek sportowych to zawsze bardzo duże wyzwanie, które wymaga dużego zaangażowania. Początki wiosny, tuż po przejściu mrozów to czas intensywnych prac na obiektach sportowych. Jednym z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych w tym czasie jest piaskowanie boisk. Jednak zabieg ten, aby spełniał swoją rolę powinien być poprzedzony dwoma innymi zabiegami, które podobnie jest piaskowanie boisk wchodzą w skład podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich. Są to zabiegi wertykulacji oraz aeracji, czyli napowietrzania. Oba te zabiegi pielęgnacyjne mają za zadanie spulchnić strukturę gleby, zwiększyć jej elastyczność i porowatość. W ten sposób umożliwiają łatwiejszy dostęp w głąb gleby do systemu korzeniowego trawy wszelkich niezbędnych składników mineralnych, wody oraz tlenu.

Zatem zbiegi te znacząco wpływają na poprawę warunków wodno-gazowych w glebie oraz dzięki temu mają pozytywny wpływ na rozrost systemu korzeniowego rośliny. Po przeprowadzeniu zabiegów wertykulacji i aeracji, w następnej kolejności przeprowadza się piaskowanie boisk. Jest to zabieg, którego główną rolą jest wyrównanie niewielkich nierówności na płycie boiska oraz wraz z innymi zabiegami podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich zapewnienie lepszego ukorzenienie się trawy.

Warto pamiętać, że im lepiej ukorzeniona trawa, tym staje się ona bardziej wytrzymała i bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia zarówno mechaniczne jak również te spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo, piaskowanie boisk pozwala także na zdecydowanie szybsze odprowadzenie wody z płyty boiska po ulewnych opadach deszczu. Zapobiega to zaleganiu wody na płycie boiska i dzięki temu chroni przed ewentualnym gniciem trawy.

Piaskowanie boisk jest zabiegiem, który polega na równomiernym rozprowadzeniu po całej płycie boiska sportowego bardzo drobnych ziarenek piasku. Ziarna te wymagają specjalnej selekcji – nie mogą bowiem być zanieczyszczone żadnymi dodatkami takimi jak na przykład pyły, nie mogą mieć ostrych krawędzi, aby nie spowodować skaleczenia w przypadku upadku zawodnika oraz muszą mieć określone wymiary.

Ziarna piasku stosowane do piaskowania boisk powinny być bardzo drobne i nie powinny przekraczać w 2 mm średnicy. Ziarna te są nagarnianie i rozprowadzane dzięki piaskarce ze specjalną zagarniającą szczotką. Zdarzają się przypadki łączenia ziaren piasku z nawozem, wówczas piaskowanie boisk łączone jest z zabiegiem nawożenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *