Koszenie jako element podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich

Filed in Biznes by on 21 września 2020 0 Comments

Utrzymanie zadbanego boiska sportowego jest zależne od trzech elementów takich jak zaangażowanie, wiedza oraz właściwie dobrana i poprawnie przeprowadzona profesjonalna pielęgnacja boisk piłkarskich. Do grupy zabiegów pielęgnacji podstawowej klasyfikuje się nawadnianie boisk piłkarskich, ich nawożenie oraz koszenie.

Są to niezbędne, podstawowe zabiegi, które muszą być wykonywane regularnie, w czasie trwania całego sezonu rozgrywek. Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich pozwala na prawidłowy wzrost i rozwój trawy oraz jej właściwie ukorzenienie, co przekłada się na większą odporność i wytrzymałość murawy. Ma to fundamentalne znaczenie, zwłaszcza w przypadku boisk sportowych z dużym stopniem eksploatacji, gdzie trawa narażona jest na duże uszkodzenia mechaniczne.

Kilka słów na temat koszenia boisk

Pielęgnacja boisk piłkarskich jest konieczna do zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy na boisku. Bez zabiegów pielęgnacyjnych nie można otrzymać zdrowego, dobrze wyglądającego boiska, o dobrej kondycji. Jak wspomniano we wstępie, podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich to trzy kluczowe zabiegi – nawadnianie boisk, nawożenie boisk oraz ich koszenie. Nawadnianie boisk piłkarskich oraz ich nawożenie to zabiegi, które wydają się oczywiste i nieskomplikowane. Co natomiast można powiedzieć na temat koszenia traw?

Warto na początek poznać kluczowe cele regularnego koszenia boisk piłkarskich. Jest to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej wysokości trawy, ale także pobudzenie rośliny do silniejszego krzewienia się i tym samym uzyskanie znacznie bardziej gęstej darni. Regularne koszenie wpływa również na dobrą kondycję trawy poprzez ograniczanie utraty niezbędnych składników odżywczych oraz ograniczanie rozwoju chwastów. Pielęgnacja boisk piłkarskich poprzez zabieg koszenia pozwala zatem na otrzymanie gęstego, dobrze wyglądającego boiska. Niezbędna jest do tego jednak systematyczność, warto zapamiętać, że lepiej jest kosić częściej, ścinając mniejsze ilości trawy. Niezbyt częste koszenie może powodować, że boisko będzie przerzedzone.

Koszenie jak każdy zabieg pielęgnacji boisk wymaga odpowiedniego sprzętu. Wyróżnia się dwa główne rodzaje kosiarek – bębnową i nożową. Pierwsza z nich służy do bardzo niskiego ścinania trawy, natomiast kosiarki nożowe przeznaczone są do usuwania wysokiego odrostu trawy.

W przypadku boisk piłkarskich pierwsze koszenie powinno nastąpić w momencie, gdy trawa osiągnie 10 – 12 cm wysokości. W dalszych etapach kosi się do wysokości maksymalnie 6 cm. Ważne jest, by po każdym koszeniu dokładnie usunąć wszystkie pozostałości, zwłaszcza po ostatnim koszeniu przed zimą. Pozostawienie resztek traw na okres zimowy może spowodować rozwój choroby zwanej pleśnią śniegową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *