Organizujesz zakład produkcyjny i planujesz zatrudnić pracowników czyha na ciebie wiele pułapek. Jeśli nie wierzysz zajrzyj do jakiegokolwiek spisu urzędów i instytucji (np. do panoramie firm lub w książce telefonicznej). Pod hasłem urzędy znajdziesz spis instytucji i urzędów, które tylko czekają na samobójców – kamikadze, którym przyjdzie do głowy prowadzenie działalności gospodarczej i zatrudnianie pracowników. Są tam Inspekcja Pracy, Inspekcja Sanitarna, Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Powiatowy Weterynarz oraz wiele innych, które są uprawnione, aby uprzykrzyć Ci rzycie. W niniejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat wymagań dotyczących pomieszczeń higieniczno – sanitarnych.
Przepisy określające wymagania dla pomieszczeń higieniczno – sanitarnych ( w tym szatni pracowniczych) określa Załącznik Nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (ze zmianami z Dz.U.03.169.1650, 2007.06.21 zm. Dz.U.07.49.330 § 1, 2008.07.09 zm. Dz.U.08.108.690 § 1, 2011.09.06 zm. Dz.U.11.173.1034 § 1).
W Załączniku Nr 3 do powyższego rozporządzenia podzielono Szatnie pracownicze na:
1) Szatnie odzieży własnej pracowników. Ten rodzaj szatni przeznaczony jest do przechowywania odzieży prywatnej pracowników, szczególnie jeżeli odzież ta nie powinna się stykać z odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej;
2) Szatnie odzieży roboczej i ochronnej. Jak sugeruje nazwa szatnie te przeznaczone są przechowywania odzieży roboczej oraz obuwia roboczego;
3) Szatnie podstawowe. Jest to najpopularniejszy rodzaj szatni. Szatnie te przeznaczone są do przechowywania odzieży własnej pracowników, odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej;
4) Szatnie przepustowe. Szatnie przepustowe stosuje się w zakładach o wysokich wymaganiach sanitarnych. Składają się z trzech części. Pierwsza przeznaczona jest na odzież własną pracowników, druga część przeznaczona jest na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. Trzecia część to przepustowy zespół sanitarny z natryskami, znajdujący się pomiędzy częścią pierwszą i drugą (łączący je).

Kompletując wyposażenie szatni ( szafki bhp, ławki, krzesła) pamiętaj o następujących wymaganiach:
1) Miejsca do siedzenia. W szatni powinny być zapewnione miejsca siedzące, dla co najmniej 50 % zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.
2) Rozmieszczenie szaf. Pamiętaj aby zachować odpowiednią szerokość przejść komunikacyjnych. Szafki ubraniowe należy ustawić tak aby szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównych przejść komunikacyjnych była nie mniejsza niż 1,5 m. Między ścianą a szafami ubraniowymi należy zachować przejście o szerokości minimum 1,1 m. Szafki bhp znajdujące się w szatni powinny spełniać wymagania Polskiej Normy.
Jak nadmieniłem wcześniej najczęściej stosowane w zakładach pracy są szatnie podstawowe.
Szatnie podstawowe można stosować gdy zabrudzenie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej występuje w tak małym stopniu, że nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia odzieży własnej pracowników. W takich sytuacjach można zamiast osobnych szatni odzieży własnej pracowników oraz szatni odzieży roboczej urządzić jedną szatnię (podstawową). Wymagania dla szatni podstawowej:
1) Powinna posiadać bezpośrednie połączenie z umywalnią.
2) Powierzchnia. W szatni, podstawowej powinno przypadać co najmniej 0,5 m2 wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z tej szatni.
3) Wyposażenie. Dla każdego pracownika korzystającego z szatni należy przeznaczyć dwie szafki ubraniowe pojedyncze lub jedną szafę bhp podwójną. Aby oddzielić odzież prywatną pracowników od odzieży roboczej jedna szafa pojedyncza lub jedna część szafy bhp podwójnej powinna być przeznaczona na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, zaś druga na odzież prywatną pracowników. Szatnia podstawowa może być również wyposażona w wieszaki. Stosujemy wówczas przepisy o szatniach wieszakowych. Pamiętaj jednak, że stojaki wieszakowe powinny być osobne na odzież własną pracowników i na odzież roboczą.
Jan Nikodem,
Pamiętaj aby zachować odpowiednią szerokość przejść komunikacyjnych. Szafki ubraniowe należy ustawić tak aby szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównych przejść komunikacyjnych była nie mniejsza niż 1,5 m. Między ścianą a szafami ubraniowymi należy zachować przejście o szerokości minimum 1,1 m. Szafki bhp znajdujące się w szatni powinny spełniać wymagania Polskiej Normy.