Ludzie od początku istnienia budowali schronienie dla siebie i dla swoich rodzin, aby móc schronić się przed chłodem, deszczem a także przed niebezpieczeństwem ze strony dzikiej zwierzyny. Początkowo były to prymitywne „domy” wykonane z gałęzi, szałasy itp. Drewno było materiałem dostępnym niemal wszędzie.
Wraz z postępem cywilizacji oraz rozwojem człowieka zmieniał się także wygląd domów. Zaczęto budować domy bardziej trwałe wykonane z kamienia, gliny. Szałasy zastępowały domy wykonane z pni drzew, prymitywnych desek. Już wtedy kształtowały się dwa rodzaje domów: domy drewniane oraz domy murowane. Oczywiście słowo dom to może zbyt dużo powiedziane bardziej schronienie, ale spełniały funkcję dzisiejszego domu. Człowiek w tym miejscu czuł się bezpiecznie.
W kolejnych tysiącleciach budowle wznoszone przez człowieka były coraz to większe, bardziej dopracowane. Dominowały jednak te „murowane”. Odchodzono raczej od budowania domów drewnianych a powodem tego było choćby to, że ulegały one częstemu spaleniu. Czynniki atmosferyczne sprawiały, że domy drewniane były mniej trwalsze od tych wykonanych z cegły, kamienia, gliny. To było głównym powodem, że domy murowane zyskały przewagę nad domami drewnianymi.
Oczywiście w obecnych czasach sytuacja jest zupełnie inna. Dzięki wysoce zaawansowanej technice domy drewniane nawet przewyższają trwałością domy murowane. Przez wiele lat technologia domów drewnianych była udoskonalana. Przeprowadzane były szeregi badań materiałów wykorzystywanych w budowie domów drewnianych. Zostało określone także bardzo dokładnie, w jaki sposób należy obrabiać drewno wykorzystywane do budowy domów drewnianych. Okazało się to drogą do sukcesu gdyż odpowiednio obrobione i wysuszone drewno bardzo trudno ulega spaleniu. Dzisiejsza technologia obróbki drewna pozwala na uzyskanie tego efektu. Ponadto rynek oferuje także impregnaty ognioochronne, które także zwiększają bezpieczeństwo. Większość materiałów używanych do budowy domów drewnianych jest niepalna. Niebezpieczeństwo spalenia domu drewnianego jest takie samo jak domu murowanego. Domy drewniane także bardzo dobrze izolują ciepło, co sprawia, że zimą stają się one przytulne i ciepłe natomiast latem pomimo panujących upałów nie nagrzeją się tak mocno jak domy murowane. Dlatego decydując się na budowę domu może warto zwrócić uwagę na te drewniane? Nie ma problemu z dostępnością materiału, krótki czas budowy, piękny wygląd, niskie koszty budowy, szeroka gama gotowych projektów sprawią, że zdecydujesz się właśnie na budowę domu drewnianego, który zapewne będzie służył nie tylko jednemu pokoleniu.