Transport drobnicowy jest jedną z wielu usług oferowanych przez dużą ilość firm transportowo-spedycyjnych, która może być wykonywana zarówno w ramach transportu krajowego, jak również w ramach transportu międzynarodowego.
Przewóz towarów z wykorzystaniem transportu drobnicowego przeznaczony jest przede wszystkim dla tych klientów, którzy zainteresowani są przewozem mniejszych ładunków lub niewielkich partii danego produktu.

Ten rodzaj transportu towarów wymaga od firm transportowych bardzo dobrej organizacji i wyjątkowej staranności na etapie załadunku towarów oraz sprawnej i przemyślanej logistyki związanej z dostarczeniem ładunków do miejsca docelowego. Wynika to z faktu, że w ramach transportu drobnicowego najczęściej przewożone są mniejsze ładunki pochodzące jednocześnie od kilku dostawców, a to na przewoźniku będzie spoczywała odpowiedzialność za bezpieczne, terminowe i poprawne dostarczenie wszystkich ładunków do poszczególnych miejsc docelowych przeznaczonych na ich rozładunek lub składowanie.
Transport drobnicowy – o czym warto pamiętać
Transport drobnicowy jest transportem obejmującym przewóz towarów o mniejszych gabarytach lub przewóz towarów występujących w niewielkiej ilości, pojedynczych partii. Bardzo często ten rodzaj transportu wykonywany jest jako ładunek częściowy w transporcie LTL. Towary przewożone w ramach transportu drobnicowego to zazwyczaj drobne produkty pakowane w opakowania jednostkowe takie jak kartony, skrzynki czy worki. Najważniejsze zasady, które obowiązują wykonując transport krajowy drobnicowy lub transport międzynarodowy drobnicowy to przede wszystkim poprawne zabezpieczenie przewożonych towarów oraz ich właściwe ułożenie w przestrzeni ładunkowej. Najczęściej do tego rodzaju transportu wykorzystuje się przewóz towarów na paletach lub klatkach, gdzie trzeba połączyć ze sobą różne rodzaje ładunków od różnych dostawców.
Firmy transportowo-spedycyjne podejmujące się tego rodzaju transportu muszą pamiętać i zadbać przede wszystkim o prawidłowe opakowania dla wszystkich ładunków, które będą odpowiednio zabezpieczały przewożony towar przed uszkodzeniami, przed zniszczeniami, przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą. Firmy transportowe wykorzystują bardzo często do tego celu również zabezpieczenie w postaci mat antypoślizgowych, pasów mocujących czy siatek zabezpieczających, które stanowią dodatkową ochronę przewożonych ładunków. Ponadto, bardzo istotne jest także właściwe oznakowanie wszystkich towarów, które pozwoli na ich łatwiejszą identyfikację, ułatwi ich liczenie, jak również pozwoli na sprawniejsze składowanie oraz rozładunek paczek. Dodatkowo, niezwykle istotną kwestią dotyczącą transportu towarów w ramach transportu drobnicowego jest również poprawne rozmieszczenie towarów na pojeździe, zgodnie z kolejnością rozładowywania towarów oraz odpowiednia logistyka i właściwe rozplanowanie trasy przewozu ładunków.