Co warto wiedzieć na temat transportu samochodów?

Filed in Biznes by on 4 sierpnia 2020 0 Comments

Transport samochodów z zagranicy jest bardzo powszechny i korzysta z niego coraz więcej osób. Często osoby te zastanawiają się jak bezpiecznie wykonać taki transport, żeby na przykład nowy, dopiero co zakupiony samochód nie uległ żadnym uszkodzeniom.

Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy transportowe, które oferują usługi transportowe bardzo różnych ładunków, w tym także często samochodów. Dodatkowo, firmy te bardzo często oferują także usługi związane z załadunkiem, przeładunkiem czy rozładunkiem przewożonych towarów w miejscu docelowym. 

Najważniejsze informacje o transporcie samochodów

Transport samochodów jest bardzo powszechnym rodzajem transportem krajowego i transportu międzynarodowego. Nie należy do bardzo wymagających usług transportowych, jedna, żeby był bezpieczny konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonych aut oraz przygotowanie wszelkich potrzebnych do transportu dokumentów. W przypadku transportu samochodów z krajów należących do Unii Europejskiej należy przygotować zlecenie wraz z międzynarodowym listem przewozowym CMR. W tych dwóch dokumentach zawarte są najważniejsze informacje związane z całą usługą przewozu towarów. W przypadku transportu międzynarodowego obejmującego kraje spoza Unii Europejskiej konieczne jest przygotowanie dokumentacji wymaganej przy odprawie celnej, w przeciwnym przypadku przewoźnik nie zostanie przepuszczony przez granicę.

Niezależnie od kraju, z którego transportowane będą pojazdy, do dokumentacji warto również dołączyć dowód rejestracyjny transportowanego samochodu oraz potwierdzenie zakupu w formie faktury w przypadku transportu nowych aut.

Po przygotowaniu potrzebnych dokumentów, następnym krokiem jest wybór odpowiedniego środka transportu. Istnieje bowiem kilka sposób transportowania samochodów. Do najbardziej powszechnego sposobu należą pojedyncze lawety, które nie mają specjalnych obostrzeń co do kubatury. Z tego względu są uniwersalną metodą przewożenia różnych aut. Kolejnym środkiem transportu dostosowanym do przewożenia samochodów są otwarte pojazdy z przyczepą (lohra), które jednocześnie mogą transportować do 12 pojazdów. Istnieje także możliwość wykonania usługi transportowej samochodów w transporcie zamkniętym, czyli w zamkniętej przyczepie. Jest to opcja najdroższa, z reguły stosowana do transportu samochodów luksusowych lub zabytkowych, o bardzo dużej wartości. 

Niezależnie jednak od tego, która z powyższych metod zostanie wybrana do transportowania pojazdów najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowe i stabilne zabezpieczenie ładunków, żeby nie uległy zniszczeniu w czasie transportu. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o prawidłowym umieszczeniu samochodów na przyczepie lub lawecie, a następnie jeśli pojazd stoi stabilnie należy go odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu używane są specjalne pasy, umieszczane na czterech kołach, zakończone klamrami. Dodatkowo, przed kołami transportowanych ładunków powinny pojawić się zabezpieczające kliny. Przed rozpoczęciem transportu należy kilkakrotnie sprawdzić czy pasy i klamry są zamknięte. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *