Budowa boisk piłkarskich oraz wybór odpowiedniego rodzaju nawierzchni są czynnikami, od których w szczególny sposób zależy komfort i jakość gry piłkarskiej. Odpowiednio przygotowane podłoże, które nie jest zbite i twarde, a elastyczne i porowate pozwala na bardziej efektywną grę piłkarską i daje zawodnikom dużo większy komfort grania. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku wyboru rodzaju nawierzchni pokrywającej boisko sportowe. Wyboru dokonuje się podczas budowy boisk piłkarskich, decydując czy nawierzchnia boiska ma być naturalna z siewu, naturalna z rolki czy sztuczna.
Krótki opis różnych rodzajów nawierzchni piłkarskich

Najpopularniejszym i najbardziej powszechnych rozwiązaniem przy budowie boisk piłkarskich jest posianie naturalnej trawy. Jest to proces czasochłonny i wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Należy zadbać o spulchnienie gleby oraz jej napowietrzenie. Bardzo ważną kwestią jest także wyrównanie powierzchni boiska poprzez przeprowadzenie zabiegu piaskowania boisk. Nie można zapomnieć także o dobraniu właściwej mieszanki nawozów i nawożeniu podłoża, aby dostarczyć do gleby niezbędnych składników mineralnych. Dopiero po przeprowadzeniu wymienionych zabiegów z zakresu pielęgnacji boisk piłkarskich można przystąpić do siewu. Kolejnym etapem natomiast będzie dbanie o regularne nawadnianie boisk. Przy budowie boisk piłkarskich z naturalną trawą z siewu odbiór boiska nastepuje gdy ponad 70% powierzchni jest porośnięte. Rozgrywki sportowe na takim rodzaju nawierzchni można zacząć przeprowadzać, gdy powierzchnia boiska pokryta jest darnią, a murawa jest dobrze ukorzeniona. Z reguły ten czas to około 3 – 6 miesięcy.
Kolejnym rodzajem nawierzchni piłkarskich jest naturalna trawa z rolki. W tym przypadku na etapie budowy boisk piłkarskich wymienia się takie same etapy przygotowania gleby jak w przypadku siewu naturalnej trawy. Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja boisk piłkarskich zaowocuje mocniejszym ukorzenieniem się trawy. Przy zakładaniu boiska z trawą w rolce bardzo ważną rolę odgrywa transport, w czasie którego nie można dopuścić do przegrzania się trawy. Również na etapie rozkładania rolek z trawą należy pamiętać, żeby robić to jak najdokładniej. W przypadku rolek do 40 cm można wykonywać to ręcznie, w przypadku większych rozmiarów lepiej etap rozkładania rolek przeprowadzić przy pomocy maszyn. Ostatnim etapem jest równomierne wyrównanie położonych rolek oraz podlewanie. Należy zadbać także o nawożenie, tak aby niezbędne składniki odżywcze nie były kumulowane tylko przez wierzchnią warstwę trawy, ale również dotarły do korzeni. W połączeniu z piaskowaniem boisk będzie skutkowało to lepszym i mocniejszym ukorzenieniem trawy. Odbiór takiego boiska możliwy jest gdy trawnik nie daje się oderwać od podłoża. Czas, w którym możliwe jest rozpoczęcie rozgrywek to zazwyczaj 3 – 5 tygodni.

Ostatnim rodzajem nawierzchni boisk jest sztuczna trawa, czyli trawa wykonana z syntetycznych włókien wraz z wypełnieniem mieszanką piasku i gumowych granulek. Jest to rodzaj nawierzchni, który wygląda i zachowuje się podobnie jak naturalna trawa, jednak wykonany jest z syntetycznego materiału, który jest dużo bardziej odporny i wytrzymały na eksploatację i czynniki pogodowe. Taka trawa jest w stanie wytrzymać upały, mrozy, śnieg i ulewne opady deszczu. Sztuczna nawierzchnia nie wymaga przeprowadzania pielęgnacji boisk piłkarskich w takim zakresie jak przy naturalnej murawie oraz nie ma wymaga nawadniania boisk. Jest to rodzaj nawierzchni piłkarskiej, która w ostatnich latach zyskuje na popularności.