Turystyka biznesowa

Filed in Biznes, Turystyka by on 27 października 2012 1 Comment

Turystyka kojarzy nam się najczęściej z wakacjami, urlopem i odpoczynkiem. A czy może być powiązana z biznesem?

Biura podróży liczą zyski po lecie, a teraz  trzeba przygotować ofertę na sezon jesienny. Ten sezon to najlepszy okres na  tzw. turystykę biznesową.

Wiele firm organizuje:

– spotkania grupowe np. konferencje,

– podróże motywacyjne,

– wystawy i targi,

– szkolenia i kursy,

– imprezy integracyjne.

Turystyka biznesowa ma obecnie coraz większe znaczenie ekonomiczne. Jest bardzo trwałym sektorem w turystyce międzynarodowej.

Turystykę biznesową określa się też mianem  Meetings Industry – „przemysł spotkań”.

Ponadto można użyć skrótu MICE, co oznacza meeting-incentive-conferences-event ( tzn. spotkania – imprezy motywacyjne – konferencje – wystawy).

Turystykę biznesową od tradycyjnej turystyki odróżnia kilka czynników.

W przypadku turystyki biznesowej znaczenia nie mają dochody pracownika, bo za podróż płaci pracodawca. Kiedy wyprawiamy się gdzieś na urlop i płacimy sami, jest to już ważny czynnik determinujący wybór miejsca. Nie wiąże się ona  także z czasem wolnym, bo uprawiana jest podczas pracy.

Turystykę biznesową cechuje wysoki standard usług w hotelach na poziomie. Ceny noclegu to średnio 250 zł za noc od osoby.

Ten typ turystyki cechuje także brak wrażliwość na skok cen, w przeciwieństwie do turystyki wakacyjnej. Indywidualne podróże biznesowe podejmowane z kolei w konkretnym celu służbowym, dla nawiązywanie kontaktów zawodowych np. podpisanie kontraktów.

W wyjazdach biznesowych często zaplanowane są spotkania towarzyskie, imprezy lub wycieczki. Mają cele integracyjne i motywujące. Niektórzy uczestnicy wyjazdu korzystają z możliwości przedłużenia podróży, poświęcając kilka dodatkowych dni z urlopu.

Celem turystyki biznesowej są przede wszystkim miasta, ponieważ są one siedzibą centrów biznesu, a także kultury i rozrywki. Łączy się to również z łatwiejszym dojazdem do takich miast.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Adrian pisze:

    Najciekawszym rozwiązaniem chociaż dostępnym tylko dla najlepszych pracowników, którzy napędzają firmę są podróże motywacyjne, czyli incentive travel. Biura podróży zajmujące się tylko i wyłącznie turystyką biznesową posiadają wiele ciekawych propozycji takich wyjazdów, bo kto by nie chciał pojechać na Off Road w Dubaju czy przejechać Europę Orient Expressem :).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *