Kształtowanie wnętrz w sposób, które nadają im charakter, jest bez wątpienia wielką sztuką. Jednoczesne dostosowanie wystroju do gustów i preferencji mieszkańców oraz uwzględnienie funkcji pomieszczenia jest niezwykłą umiejętnością, w której architekt wnętrz musi wykazać się nie tylko znajomością historii, architektury i sztuki, ale także psychologii, negocjacji oraz komunikacji. Coraz częściej polskie domy i rezydencje pragną nawiązać do elementów francuskiego stylu. To właśnie francuski styl jest symbolem wyrafinowanej elegancji i dystyngowania, do której pretenduje coraz większa liczba dobrze sytuowanych Polaków.
Styl francuski
O popularności francuskiego stylu świadczyć może stale rosnąca liczba sklepów i portali internetowych zarówno realizujących usługi związane z renowacją oraz sprzedażą mebli zabytkowych odnoszących się do stylu Ludwika XV, jak i sprzedających repliki mebli pochodzących z tego okresu historycznego. Meble, bibeloty oraz inne elementy dekoracyjne pochodzące z okresu regencji cieszą się coraz większym uznaniem i z zamków trafiają pod strzechy. Sprzęty z tego okresu, lub inspirowane czasami Ludwika XV, reprezentują niezwykle dekoracyjny w meblarstwie czas i cechują się bogatymi inkrustacjami oraz szczególnym dążeniem do unikania linii i płaszczyzn prostych. Niepowtarzalny jest francuski styl bogato rzeźbionych i wygiętych nóżek, łagodnych kształtów uciekających przed ostrymi i kanciastymi zakończeniami, bogatość zdobień wykorzystujących półszlachetne kamienie i metale szlachetne. Styl ten ma w sobie wiele uroku – mimo bogactwa zdobień jest jednocześnie lekki i delikatny. Co więcej, nastawiony jest na realizację nie tylko poczucia estetyki, ale także na wygodę użytkowników. To właśnie po raz pierwszy meble w stylu Ludwika XV wprowadziły miękkie siedziska wypełnione pierzem, które dodatkowo zostały obszyte delikatnymi tkaninami obiciowymi.
Francuski styl rokokowych mebli doskonale sprawdzi się zarówno jako całość wystroju wnętrz, jak i główny element dekoracyjny przykuwający uwagę w pomieszczeniu. Ten niezwykle bogaty styl świetnie zda egzamin na przykład w nowoczesnych i oszczędnych w środki wyrazu wnętrzach. Elegancki ludwikowski szezlong, fotel uszatek lub mała toaletka mogą stać się elementem centralnym każdego wysublimowanego wnętrza. Taka stylistyczna prowokacja z jednej strony przedstawi właściciela jako osobę dynamiczną i nowoczesną, z drugiej strony nada mu charakteru człowieka posiadającego głębokie korzenie, którego z pewnością nie można nazwać nuworyszem.