Urządzenia fiskalne w przedsiębiorstwie

Filed in Biznes by on 17 listopada 2016 0 Comments

Regulacje prawne zawarte w rozporządzeniach ministra finansów oraz wysokość obrotów decyduje o tym, że przedsiębiorca zobowiązany jest do ewidencjonowania wysokości sprzedaży przy pomocy wybranego urządzenia fiskalnego. Przedsiębiorcy z reguły najczęściej sięgają po kasy lub drukarki fiskalne, zintegrowane z oprogramowaniem sprzedażowym.

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest urządzeniem rejestrującym oraz ewidencjonującym, zasilanym elektrycznie, służącym do zapisywania wartości sprzedaży firmy, na podstawie której obliczana jest kwota podatku, którą z kolei należy odprowadzić na rzecz urzędu skarbowego.

Kiedy powstaje obowiązek jej posiadania

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej powstaje w zależności od rodzaju dystrybuowanych produktów lub świadczonych usług. Na liście ministerstwa znaleźć można wiele rodzajów produktów oraz usług, które świadczone na rzecz klientów indywidualnych powodują powstanie obowiązku posiadania elektrycznego urządzeni ewidencyjnego i to niezależnie od wartości sprzedaży. Jest to sprzedaż alkoholu, wyrobów tytoniowych. Z kolei usługi, których wartość sprzedaży detalicznej została przekroczona, powyżej ustalonego limitu to między innymi: usługi wulkanizacyjne, dotyczące diagnostyki i badań stanu technicznego oraz przeglądy pojazdów, usługi mechaniki pojazdowej, prawnicze, doradcze, cateringowe, gastronomiczne, usługi kosmetyczne czy fryzjerskie.

Jakie czynności wiążą się z posiadaniem kasy?

W związku z posiadaniem kasy każdy jej posiadacz zobowiązany jest do ewidencjonowania każdego faktu związane z obrotem danym towarem lub usługą. Dodatkowo każdego dnia po zakończonym dniu sprzedaży należy wykonać raport dobowy. Na tej podstawie sumowana jest wartość sprzedaży, która wskazuje na poszczególne stawki PTU.

Warto wspomnieć, że każdy produkt znajdujący się w pamięci urządzenia powinien mieć przypisaną nazwę własną, cenę oraz wartość PTU. Podanie szczegółowych informacji o produkcie oraz usłudze pozwala w każdym momencie podejrzeć stan magazynowy oraz wartość sprzedaży, rozbitą na różne odcinki czasu. Sposób wprowadzania danych jest różny, można wykonywać go w sposób ręczny lub przy pomocy czytnika kodów.

Dane, które trafiają w ten sposób do bazy zostają następnie drukowane na paragonie, a także przyporządkowywane są do danego artykułu. Dzięki temu, o ile dana firma posiada system sprzedażowy zarządzanie konkretnym produktem jest przejrzyste oraz wygodne. Dodatkowo kasy mogą posiadać własną pamięć z wbudowanym modułem zarządzania magazynem.

Jeśli poszukujesz zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń fiskalnych, a twoja firma mieści się w Lublinie, to zapraszamy do zapoznania się ofertą kas i drukarek fiskalnych firmy Utech. Więcej informacji znajdziesz pod podanym linkiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *