Nawadnianie boisk piłkarskich jest jednym z zabiegów wchodzących w skład podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich. Jak sama nazwa ‘podstawowa pielęgnacja’ wskazuje, proces nawadniania boisk jest procesem kluczowym i niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy.

Brak nawadniania boisk lub nieprawidłowe przeprowadzanie procesu podlewania boisk skutkuje niemożnością wyhodowania zdrowej i zadbanej murawy, a raczej jej przesuszeniem lub gniciem i więdnięciem. Dlatego tak ważne jest zdanie sobie sprawy, że proces podlewania, żeby był skuteczny i wydajny powinien odbywać się według ustalonych i sprawdzonych reguł. Poniżej przedstawione zostały główne założenia na temat tego jak prawidłowo przeprowadzać proces nawadniania boisk piłkarskich.
Jak wydajnie podlewać boiska piłkarskie?
Sukces zadbanego trawnika jest w dużej mierze związany z zapewnieniem odpowiedniego poziomu wilgotności w glebie. Jaki jest zatem ten odpowiedni poziom wilgotności? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, zależy bowiem od rodzaju gleby i stopnia ukorzenienia rośliny. W przypadku gleby bardzo suchej, popękanej woda nie będzie wsiąkała w jej głąb, tylko spływała po niej, czyli nie dotrze do systemu korzeniowego traw. Natomiast w przypadku gleby, która jest zbyt przepuszczalna woda będzie wsiąkała głęboko i wówczas nie będzie dostępna dla traw, które są płycej ukorzenione. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest obserwowanie powierzchni murawy oraz trawy. Jeśli gleba zaczyna się przesuszać na głębokości 2 – 3 cm, a liście zaczynają nabierać szarego koloru należy rozpocząć nawadnianie boisk piłkarskich. Najlepiej podlewać co drugi dzień, ale większym strumieniem wody.
Należy unikać nadmiernego nawadniania, ponieważ skutkuje to rozregulowaniem gospodarki wodnej rośliny i gniciem lub więdnięciem trawy. Koniecznie trzeba też pamiętać, żeby nie nawadniać boisk w samo południe, ponieważ w słoneczne dni grozi to poparzeniem trawy. Zdecydowanie najlepszą porą na podlewanie boisk jest poranek lub ewentualnie wieczór, dzięki czemu woda ma czas na przedostanie się do systemu korzeniowego trawy, a jej ewentualny nadmiar może odparować.
W przypadku obiektów sportowych, takich jak boiska piłkarskie najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem są zraszacze umieszczane na obrzeżach boiska lub zraszacze wpuszczane w ziemię, rozlokowane w różnych częściach na całej powierzchni boiska. Nawadnianie boisk piłkarskich zraszaczami polega na odpowiednim zaprogramowaniu pory włączania się zraszaczy, ilości podawanej wody oraz czasu podlewania. Zraszacze muszą być umieszczone w taki sposób na boisku, żeby woda równomiernie była dostarczana na całej powierzchni boiska. Tylko w taki sposób możliwe jest uzyskanie zadbanej i dobrze wyglądającej murawy.