Karnisze to wciąż najpopularniejszy system zasłaniania okien w domach. Klasyczne zasłony są wygodne, a przy tym pełnią również rolę dekoracyjną. Dużym plusem jest także ogromny wybór modeli, rodzajów, kolorów oraz ozdobnych dodatków.
Karnisze sufitowe w praktyce
Największym powodzeniem cieszą się karnisze sufitowe, które sprawdzają się w niemal każdym pomieszczeniu. Coraz chętniej skłaniamy się ku elektrycznym modelom, które dotąd funkcjonowały głównie w hotelach, muzeach, teatrach i salach konferencyjnych. Karnisze elektryczne od pewnego czasu goszczą również w naszych domach i mieszkaniach. Inwestorzy pytani o uzasadnienie swojego wyboru najczęściej wskazują na wygodę takiego rozwiązania. To także bardzo funkcjonalny system, który jest najbardziej praktyczny w przypadku mieszkań dwupoziomowych, loftów, domów z szerokimi oknami.
Standardy wśród okien i zasłon
Współczesne otwory okienne nie są już budowane w jednym standardzie, dlatego niemal wszyscy producenci karniszy oferują wykonanie ich pod wymiar. Jest całkiem spory wybór rozwiązań, dlatego warto chwilę porozmawiać ze sprzedawcą w kwestii doboru systemu, który będzie najlepiej spełniał oczekiwania inwestora. W tym celu trzeba odpowiedzieć na kilka istotnych pytań:
- czy wygodniejsze będzie sterowanie pilotem, czy włącznikiem na ścianie,
- jaki rodzaj materiału zostanie użyty na zrobienie zasłon (ważna jest waga tkaniny),
- w które miejsce będzie się przesuwać zasłona (w jedną stronę czy może kurtynowo).
Projekt a karnisz elektryczny
Karnisz elektryczny powinien być uwzględniony już w czasie projektowania domu, co znacznie ułatwi poprowadzenie przewodów. Winnych przypadkach niezbędne jest kucie ściany. Montaż karniszy najlepiej powierzyć firmie zajmującej się kompleksową obsługą, która zaprojektuje umiejscowienie wpustów elektrycznych, zajmie się elektryką, mocowaniem i sterowaniem.
Dobry karnisz elektryczny można poznać po kilku istotnych cechach, na które warto zwrócić uwagę już w czasie kupna:
- cichy napęd,
- kilka prędkości przesuwu do wyboru,
- silnik jest niewidoczny, ciężko go zauważyć na pierwszy rzut oka,
- duża wartość udźwigu, co będzie przydatne w przypadku ciężkich zasłon,
- miękkie startowanie i hamowanie, dzięki czemu zasłony nie będą się nadmiernie bujały w trakcie przesuwania,
- możliwość ręcznego sterowania na wypadek awarii zasilania,
- możliwość gięcia szyn,
- dodatkowa funkcja touch motion, która rozpoczyna automatyczne przesuwanie zasłonę po jej pociągnięciu.
Montowane systemy stertowania są obecnie dostosowane do niemal wszystkich rodzajów wnętrz, a także do różnych typów tkanin.