Korzenie origami sięgają starożytnych Chin. Z języka japońskiego oznacza składanie papieru. Choć omawiana sztuka liczy wiele tysiącleci, cieszy się niesłabnącą popularnością do dziś dnia. Często wybierana przez rodziców, którzy szukają ciekawej zabawki dla swojego dziecka. Przede wszystkim takiej, która nie znudzi mu się po 2-3 minutach używania. Origami w tym zakresie sprawdza się fenomenalnie.
Ta wschodnia sztuka tworzenia figurek polega na składaniu i zaginaniu papieru po liniach prostych, w każdych możliwych kierunkach. Ciekawostką jest, że do zrobienia takiej zabawki nie używa się kleju ani nie ma możliwości nacinania papieru. Umiejętnie wykonane papierowe rzeźby do złudzenia mogą imitować przedmioty, z jakimi stykamy się każdego dnia. A jedyne, co ogranicza twórcę w swojej działalności jest kreatywność oraz odporność papieru.
Nie ulega wątpliwości, że origami jest sztuką, która potrafi zafascynować każdego. Potrafi dostarczyć wielu niezapomnianych przeżyć związanych z pasją tworzenia, co wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny artysty, a także uwrażliwia jego duszę na przedmioty, z jakimi spotyka się na co dzień. Tego typu zabawka nie jest jednak wymagająca, ponieważ każdy z zainteresowanych może dostosować tempo i stopień trudności zadań do własnych umiejętności i możliwości. Sztuka składania papieru, oprócz tego że dostarcza wiele radości i skutecznie przegania nudę, daje również wiele radości. Rozwija w artyście umiejętność twórczego myślenia, dodatkowo poprzez umiejętne sterowanie papierem oraz dłońmi, wyrównuje napięcie mięśniowe po obu stronach dziecka. To jednak nie koniec zalet, jakimi może poszczycić się zabawka typu origami. Odpowiednie składanie papieru wpływa pozytywnie na kształtowanie pamięci, koncentracji, koordynacji ruchowo-wzrokowej, a do tego kształtuje w dziecku umiejętności przestrzenne, ucząc je precyzyjności oraz cierpliwości.
Zajęcia z origami coraz częściej zaczynają pojawiać się w szkołach. Nauczyciele i pedagodzy zgodnym chórem powtarzają, że wywierają one pozytywny wpływ na osobowość i rozwój intelektualny dziecka. Żadne inne zabawki nie są w stanie tak stymulować do pracy wyobraźnię dziecka jak ćwiczenia z papierem. Dzięki temu pobudzają maluchy do kreatywnego myślenia, co stanowi pierwszy i zarazem milowy krok na drodze do ich szkolnych sukcesów edukacyjnych. Należy zauważyć, że zajęcia z origami nie tylko rozwijają sprawność językową w zakresie czytania, pisania i mówienia, ale również oswajają szkraby z zasadami ortografii i gramatyki, tym samym wzbogacając ich wiedzę o języku ojczystym. Jeżeli mimo wszystko preferujecie tradycyjne zabawki lub szukacie inspiracji w samodzielnym ich tworzeniu możesz znaleźć takowe na http://www.ultimar.pl/.