Transport dużego sprzętu AGD jest kłopotliwy nie tylko ze względu na gabaryty przewożonych przedmiotów. Pomimo swej pozornej trwałości są one niezwykle delikatnej budowy. Coraz bardziej skompilowana elektronika ukryta wewnątrz oraz wrażliwe na uszkodzenia części wymagają od przewoźnika, a w następnej kolejności klienta – specjalnego traktowania. Jak przewozić pralkę, aby nie zepsuła się ona jeszcze przed przekroczeniem progu mieszkania?
Przede wszystkim, przy przewożeniu dużego gabarytowo, lecz jednocześnie delikatnego sprzętu warto decydować się na korzystanie z usług firm przewozowych. Wykwalifikowana kadra wie najlepiej jak przewozić i zabezpieczyć problematyczny ładunek. Nie bez znaczenia jest także fakt, że firma przewozowa posiada fachowy sprzęt, dostosowany do przewozu pakunków każdej wielkości. Auta skonstruowane zostały tak, aby móc przewozić w pionie, w prawidłowym ułożeniu każde z najczęściej kupowanych przedmiotów. Jeśli przedmiot zostanie uszkodzony w trakcie transportu, wina leżeć będzie po stronie przewoźnika. Dlatego tak ważne jest, aby po dostarczeniu sprzętu sprawdzić jego stan i prawidłową pracę. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić niezwłocznie problem do kuriera oraz firmy przewozowej.
Jeśli kupujący decyduje się na przewóz na własną rękę musi on trzymać się zasad, które zagwarantują nienaruszony stan podczas przewozu oraz noszenia i wypakowywania lodówki. Przede wszystkim, o ile producent nie przewidział takiej możliwości, nie należy przewozić lodówek w pozycji leżącej. Grozi to naderwaniem części wewnętrznych, a naprawa wyniesie wówczas połowę wartości sprzętu. Podobnie należy wybierać z rozwagą sposób transportu. Jeśli przedmiot ma zostać przewieziony na przyczepce lekkiej, , która nie amortyzuje odpowiednio, sprzęt może ulec zepsuciu z uwagi na duże drgania i wyboje.
Najlepiej jest przewozić lodówkę fabrycznie zapakowaną. Producent zabezpieczy sprzęt lepiej niż każdy sprzedający, ponieważ cały system oparty jest na rozwiązaniach sprawdzonych w tysiącach przypadków. Przy transporcie autem dobrze jest, by sprzęt był przymocowany do palety. Zamortyzuje ona drgania i ułatwi rozładunek.
Należy zabezpieczyć sprzęt tak, aby nawet w trakcie nieoczekiwanych perturbacji pozostał on na swoim miejscu. Najlepiej dokonać tego mocnymi pasami, które mają za zadanie utrzymać sprzęt w pionie przez całą drogę.
Równie ważne jest prawidłowe osłonięcie sprzętu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Decydując się na skorzystanie z oferty firmy transportowej problem ten zostaje fachowo przez nich rozwiązany. Przewożąc na własną rękę najlepiej jest robić to w zabudowanym aucie. Jeśli przewiezienie sprzętu ma się odbywać na odkrytym aucie lub przyczepce należy zaczekać na właściwą pogodę. Wystawianie delikatnej lodówki na deszcz czy śnieg, nawet przy skrupulatnym zabezpieczeniu sprzętu jest ryzykowne.
Jeśli po drodze zdarzyły się wyboje i lodówka mogła ulec perturbacjom, po przewiezieniu jej na miejsce należy wstrzymać się z włączaniem przez kila godzin. Dopiero po ok. 6 godzinach można podłączyć ją do prądu.
niby proste a jednak, dzieki za wskazówki