Zlecając ładunki do przetransportowania przez firmę transportową klient oczekuje, że towary zostaną dostarczone pod wskazany adres w stanie nienaruszonym. Jest to sytuacja oczywista i nikogo nie trzeba przekonywać, że odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru w czasie transportu jest jednym z kluczowych elementów składających się na dobrze wykonaną usługę transportową.
Jest to absolutnie niezbędne, aby powierzony towar był dobrze zabezpieczony, w przeciwnym razie poza uszkodzeniem towarów, może dojść do sytuacji zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Wszystkie profesjonalne firmy transportowe, które odpowiedzialnie podchodzą do swoich obowiązków, dbają o solidne i poprawne zabezpieczenie ładunków podczas każdego transportu krajowego i międzynarodowego.

Sposoby zabezpieczania towarów
Odpowiednie zabezpieczenie przewożonych towarów jest absolutną koniecznością. Firmy transportowe dbają oczywiście o to, by spełniać wszelkie procedury w tym temacie, ale również bardzo często profesjonalne firmy transportowe gwarantują swoim klientom ubezpieczenie przewożonego towaru w razie na przykład nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, w wyniku których towar może zostać uszkodzony. Warto jednak pamiętać, że poza możliwością ubezpieczenia ładunków, najważniejsza jest prewencja, czyli w tym przypadku właściwe zabezpieczenie towarów do transportu krajowego i międzynarodowego. Istnieje kilka sposób zabezpieczania ładunków, a ich wybór jest uzależniony od rodzaju zastosowanej do transportu naczepy, a także od wymiarów i wagi przewożonego towaru.
Standardowo stosowane są dwie metody zabezpieczania ładunków do transportu: metoda blokująca i mocująca. Pierwsza z nich polega na takim ułożeniu transportowanych towarów, aby wzajemnie blokowały się jedne o drugie, a jednocześnie były oparte o sztywne elementy pojazdu. W tej metodzie wykorzystuje się różnego rodzaju kliny, siatki, poduszki powietrzne czy inne wypełniacze przestrzeni między ładunkami. Natomiast druga metoda, metoda mocująca polega na zabezpieczeniu towarów do przewozu poprzez ich spięcie na przykład linami, łańcuchami lub pasami i przymocowanie do pojazdu. Ilość oraz rodzaj stosowanych lin, łańcuchów, pasów czy mat antypoślizgowych podczas transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej jest ściśle prawnie określony.
Najważniejsze w kwestii zabezpieczenia towarów na czas transportu zarówno krajowego jak i międzynarodowego jest dokładnie sprawdzenie czy przewożony towar nie posiada żadnych luźnych elementów, czy jest poprawnie oznakowany, czy opakowanie towaru nie jest uszkodzone oraz czy towar jest stabilnie umieszczony na pojeździe. Dodatkowo, istnieją regulacje prawne mówiące o tym, że towar transportowany powinien być tak umieszczony na pojeździe i w taki sposób zabezpieczony, żeby w czasie przewozu nie przemieszczał się, nie hałasował i nie rozlewał. Są to wymagania, które stanowią absolutne minimum i które muszą być przestrzegane, nie tylko ze względu na ochronę przewożonego towaru, ale również ze względu na ogólne bezpieczeństwo na drodze, gdyż nieprawidłowo zabezpieczone ładunki mogą stanowić duże zagrożenie w ruchu drogowym.