Od temperatury zależy przebieg reakcji chemicznych, syntezy, rozpadu, a także poprawne funkcjonowanie różnych urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Stałe kontrolowanie temperatury ma zatem kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach, np. przemyśle, elektronice, produkcji, a także w handlu, gdzie istnieje konieczność magazynowania i przechowywania wielu produktów spożywczych (wymagających odpowiednich warunków).
Najczęściej stosowane są tablicowe mierniki temperatury, które z kolei dzielą się na analogowe i elektroniczne. Spotykane są w przemyśle, a mniej skomplikowane modele towarzyszą nam w codziennym życiu, np. w kuchni, przy domowej produkcji serów, alkoholi i innych produktów, które muszą być tworzone w konkretnych i specyficznych warunkach. Analogowe modele posiadają podziałkę po której porusza się wskazówka, zaś cyfrowe są wyposażone w wyświetlacz.
Analogowe tablicowe mierniki temperatury dzielą się ze względu na podzespoły, jakie zostały w nich zastosowane (i pod których wpływem wskazówka się wychyla). Pod tym względem budowane są modele: magnetoelektryczne, ferrodynamiczne, elektrostatyczne, elektrodynamiczne. Tablicowe mierniki temperatury mogą mieć działanie bezpośrednie (często są określane także mianem elektromechanicznych) lub działanie pośrednie (wówczas są zamiennie są określane mianem mierników elektronicznych).
Jeżeli tablicowy miernik temperatury posiada wyświetlacz, wówczas mamy do czynienia z miernikiem cyfrowym. Takie urządzenia są bardzo powszechnie stosowane przez domowych rzemieślników, którzy wytwarzają własne produkty (wspomniane wyżej sery, serwatki, wino, piwo). Do pomiaru używana jest specjalna sonda, którą np. zanurza się w przygotowywanej masie (płynie). W takich modelach pomiar danej wielkości jest wykonywany w bardzo małych odstępach czasu, a uzyskana wartość zostaje następnie wyświetlona na niewielkim, cyfrowym ekranie.
Tablicowy miernik temperatury charakteryzuje się dość dużą dokładnością. W zależności od przeznaczenia poszczególne modele mogą być zasilane sieciowo lub za pomocą baterii. Cyfrowe wyświetlacze są stosowane także w domowych stacjach pogody. W takich urządzeniach zasadniczy czujnik jest montowany na zewnątrz (np. za oknem). Czujnik przesyła sygnał do stacji o temperaturze, który następnie jest przetwarzany, a odczyt pokazuje się na wyświetlaczu (na marginesie dodając – takie stacje często są również wyposażone w czujniki H2O, które wskazują zawartość wilgoci w powietrzu i mogą skutecznie przewidywać zbliżające się opady deszczu).