Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywają mikroelementy, takie jak magnez, cynk, selen. Przyswajamy je w naszym codziennym pożywieniu w dawkach mniejszych lub większych, ale dopiero, kiedy nasz organizm odczuje ich niedobór, zaczynamy chorować. Początkowo nie wiemy nawet, co jest przyczyną złego samopoczucia czy zmęczenia, póki nie wykonamy przynajmniej podstawowych badań krwi. O co właściwie chodzi?
Właściwości mikroelementów
Jednym z mikroelementów, na które nasz organizm zdaje się mieć największe zapotrzebowanie w ostatnim czasie, jest zdecydowanie magnez. Niektórzy nawet nazywają go „pierwiastkiem życia” i wcale nie jest to nazwa przereklamowana. Magnez jest pierwiastkiem, który w organizmie stanowi jeden z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych i magazynowany jest przede wszystkim w kościach. Z powodu nawożenia chemicznego gleby, od lat obserwuje się spadek jego zawartości w pożywieniu. Głównymi i najbardziej charakterystycznymi oznakami niedoboru magnezu są: skurcze łydek, bezsenność, drgania jednej z powiek oraz częściowo górnych warg, uczucia odrętwienia i mrowienia w kończynach, bóle głowy, mdłości oraz kołatanie serca i arytmie. Brak magnezu w organizmie powoduje także objawy ze strony układu nerwowego, czyli zaburzenia depresyjne nerwicowe czy trudności w koncentracji.
Magnez występuje w produktach takich jak gorzkie kakao i czekolada, biała fasola, kasza gryczana, płatki owsiane, orzechy laskowe oraz szpinak. Jednak w przypadków znacznych niedoborów i wystąpienia objawów ze strony serca lub układu nerwowego, zaleca się przyjmowanie zwiększonej dawki dziennej magnezu w formie suplementów diety. Innym ważnym mikroelementem, który powinniśmy przyjmować, jest z pewnością potas. Potas obniża ciśnienie krwi i zapobiega nadciśnieniu oraz podobnie jak magnez, odgrywa istotną rolę w regulacji rytmu serca. Wspomaga też dostarczanie tlenu do mózgu i zachowania prawidłowych funkcji nerwów i mięśni. Jego niedobór bardzo często występuje w tym samym czasie, co niedobór magnezu, a objawy są podobne: zmęczenie, senność, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego (kołatanie, arytmie) oraz osłabienie mięśni. Potas w największym stężeniu znajdziemy w suszonych owocach, np. morelach, migdałach, orzechach włoskich, a także w brokułach, pomidorach oraz rybach.
Główne mikroelementy
Poza tymi dwoma, chyba głównymi mikroelementami, warto również zadbać o odpowiednią dawkę dziennego spożycia selenu. Ten pierwiastek odpowiada za funkcjonowanie układu immunologicznego oraz tarczycy, chroni serce przed działaniem wolnych rodników, pomaga w walce z depresją, przemęczeniem i nadmierną nerwowością. Jego niedobór objawia się powiększeniem i niewydolnością serca, a także objawami wola, i niedoczynności tarczycy. Selen występuje w produktach zbożowych, pomidorach, ogórkach, brokułach, selerze, czosnku, cebuli, kurzym białku, otrębach oraz w rybach i owocach morza, głównie takich jak małże czy ostrygi.
Więcej: isuplementy.pl