Książki fantasy mają jeden cel – wprowadzić czytelnika w całkiem inną rzeczywistość, aby mógł oderwać się od codzienności i wszystkich spraw z nią związaną. Niejednokrotnie nawet zmuszają do refleksji i próby znalezienia odpowiedzi, „co by było, gdyby…” Nie ulega wątpliwości, że książki o tej fabule umożliwiają w pewnym stopniu odbycie swojej własnej przygody, która w normalnych warunkach nie miałaby szans na zaistnienie. Nie ma się zatem co dziwić, że książki fantasy zaskarbiły sobie sympatię tak wielu czytelników. Stanowią inspirację również dla informatyków, dla których przeniesienie papierowego robota na komputer nie stanowi większego kłopotu.
Książki fantasy możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to science fiction, którego akcja toczy się w kosmosie i na ziemi. Człowiek osadzony w tej fabule często stoi przed zadaniem zmagania się z rozmaitymi tworami. Kolejny rodzaj to fantasy – horror. Początkowo akcja dotyczyła zamków, ale później została przeniesiona na różne zakątki ziemi. Zwykle bohaterem głównym jest mroczny stwór albo grupa, która nadaje całości specyficznego klimatu. Ostatnim typem jest fantasy. W tym przypadku możemy przenieść się do zapomnianych krain, gdzie na ludzi czekają niezliczone przygody, a w panującym świecie dominują legendy oraz walki dobra ze złem.
Aby napisać książkę fantasy nie potrzeba wysokich umiejętności. Podstawowa wiedza ogranicza się do znajomości gatunku. Reszta zależy od wyobraźni autora, która stanowić będzie dla niego inspirację do tworzenia kolejnych rozdziałów. Początkowym etapem jest dokładne przedstawienie osobowości bohatera. Ten element znacząco wpływa na kontynuację pisania, gdyż od tego zależy dalsza akcja. Dlatego obowiązkiem autora jest przedstawienie płci naszego awatara, wieku, poziomu inteligencji, rasy czy postaci, jaką ma pełnić w powieści. Niezwykle trudnym zadaniem jest nadawanie imion wspomnianym bohaterom. Na pierwszy plan podczas pisania książek fantasy wysuwa się oryginalność, stąd pomysł na ciekawe imię jest niezwykle ważnym elementem. W dalszej kolejności autor stoi przed zadaniem zbudowania świata, w jakim będzie żył nasz bohater i z jakimi problemami będzie musiał się stoczyć. W tym przypadku jedynym ograniczeniem autora może być jego własna wyobraźnia. Na początek, dla ułatwienia zadania inspiracji można czerpać z różnych czasopism czy programów turystycznych umożliwiających wzorowanie się na różnych środowiskach, które potem będą stanowić akcję naszej powieści.