Oświetlenie w przestrzeni z meblami kuchennymi na wymiar

Filed in Dom by on 22 stycznia 2020 0 Comments

Oświetlenie jest jedną z podstawowych kwestii w procesie tworzenia i aranżacji kuchni z meblami kuchennymi na wymiar. Wpływa nie tylko na warunki pracy, oświetlając najważniejsze przestrzenie użytkowe, tym samym zapewniając duży komfort użytkownikowi, ale również w znacznej mierze stwarza odpowiednią i indywidualną atmosferę kuchni, podkreślając jej styl – więcej na zebra-studio.pl.

Najnowsze badania potwierdzają ogromny wpływ oświetlenia na nasze życie. Udowodniono, że rano i w ciągu dnia najlepsze do pracy jest białe światło, zaś popołudniu i wieczorami – żółte. Jak więc zastosować w kuchni z meblami kuchennymi na wymiar takie rozwiązanie?

Jeśli decydujemy się na zastosowanie jednego rodzaju oświetlenia, to powinniśmy kierować się przy jego doborze odpowiednimi kryteriami. Gdy pomieszczenie posiada duże okno i przez większą część dnia wpadają przez nie promienie słoneczne, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie światła zimnego. Jeśli jednak przestrzeń z meblami kuchennymi na wymiar jest mała i użytkowana głównie przy sztucznym oświetleniu (np. w przypadku gdy brak w niej okna) lepszym rozwiązaniem będą dobre świetlówki z ciepłym światłem.

Kiedy jednak pragniemy mieć różne barwy oświetlenia, dostosowane do pory dnia to jak bez ciągłej wymiany żarówek rozwiązać ten problem? Z pomocą przychodzi nowoczesny system oświetleniowy stosowany w meblach kuchennych na wymiar, który oferuje w swych rozwiązaniach Nobilia. Oświetlenie LED z dodatkową funkcją Led Emotion czyli ze ściemniaczem i regulacją barwy światła. Dzięki technologii Led Emotion możemy płynnie regulować natężenie oraz barwę oświetlenia, dzięki czemu dobieramy je do własnych indywidualnych potrzeb i rodzaju pracy w pomieszczeniu z meblami kuchennymi na wymiar.

Punkty oświetleniowe w przestrzeni z meblami kuchennymi na wymiar dzielą się na dwie grupy: oświetlenie centralne – pośrodku pomieszczenia i nad stołem oraz oświetlenie pomocnicze – nad blatem roboczym, przy zlewozmywaku i płycie grzejnej. Dodatkowym oświetleniem jest zazwyczaj oświetlenie wmontowane fabrycznie w okap, które rozjaśnia płytę kuchenną.

Oświetlenie centralne kuchni, którym zazwyczaj jest pojedyncza lampa umieszczona w suficie często nie jest w pełni wystarczającym rozwiązaniem w przestrzeni z meblami kuchennymi na wymiar. Zasadniczym problemem takiego oświetlenia jest, że zazwyczaj osoba przygotowująca posiłek jest odwrócona tyłem do światła, zasłania całą przestrzeń przygotowawczą rzucanym przez siebie cieniem. Tutaj przychodzi z pomocą dodatkowe oświetlenie. Poza rozwiązaniem w formie dodatkowych lamp punktowych na suficie, bardzo dobrze sprawdza się również montowanie lamp w wieńcu górnym szafek wiszących mebli kuchennych na wymiar. Pozwala to na większe doświetlenie przestrzeni i ułatwia komfort pracy. W ofercie Nobilia dostępna jest lampka w stylu dworkowym, idealnie wpasowująca się w kuchnie w stylu klasycznym. Oświetlenie pomocnicze najczęściej umieszcza się w wieńcu dolnym szafek wiszących. mebli kuchennych na wymiar.

Powinno ono być wysoce wydajne, ale również ekonomiczne, ponieważ to właśnie oświetlenie podszafkowe oświetla bezpośrednio powierzchnię blatu roboczego. W ofercie Nobilia dostępnych jest kilka rodzajów oświetlenia podszafkowego. Dostępne są lampki punktowe i podłużne, które mogą być umieszczone w dowolnym miejscu pod szafką wiszącą mebli kuchennych na wymiar. Ich wadą może być nierównomierne oświetlenie powierzchni przy użyciu zbyt małej ilości punktów świetlnych, a także lampki te są widoczne spod szafek. Takie rozwiązanie może przeszkadzać osobom pragnącym posiadać idealną i prostą kuchnię, bez widocznych dodatków i dekoracji. Najpopularniejszą opcją jest oświetlenie LED, które montuje się w formie listwy w wieńcu dolnym szafek wiszących. Listwa ta jest montowana fabrycznie w dnie szafki wiszącej mebli kuchennych na wymiar i jest prawie niewidoczna.

Dodatkową opcją jest zastosowanie oświetlenia wewnątrz szafek wiszących przeszkolonych mebli kuchennych na wymiar. Jest to rozwiązanie czysto dekoracyjne. Poza podświetleniem samych przeszklonych półek podkreśla również przedmioty i rozjaśnia wnętrze szafek, dodając całości przyjemnego blasku i elegancji. Poza oświetleniem wewnątrz szafek, oświetlenie można zastosować również do regałów otwartych mebli kuchennych na wymiar, umieszczając je pod półkami. Taki zabieg uwydatni i rozjaśni przedmioty znajdujące się na nich dodając im osobliwego uroku. Dodatkową opcją jest umieszczenie lamp LED-owych ze zintegrowanym włącznikiem sensorowym do oświetlenia wnętrz szaf dolnych mebli kuchennych na wymiar. Pozwala to na lepszą widoczność wnętrza szafek i szuflad, dzięki czemu w łatwiejszy i szybszy sposób znajdziemy szukany produkt. Ostatnim wariantem oświetlenia w meblach kuchennych na wymiar jest umiejscowienie lamp podłużnych lub punktowych LED w strefie cokołowej szafek dolnych. Uzyskany w ten sposób efekt nada wnętrzom elegancji i uroku w porze wieczorowej, a w nocy pozwoli skorzystać z kuchni bez potrzeby zapalania mocniejszego światła.

W dobrze oświetlonej kuchni z meblami kuchennymi na wymiar praca staje się przyjemnością, dzięki czemu będziemy dobrze się czuć i chętniej spędzać w niej czas przygotowując posiłki oraz spędzając czas wraz ze znajomymi i rodziną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *