Forma druku offsetowego to jedna z popularniejszych metod wykorzystywanych w przypadku wydruków wielkoformatowych i wysokonakładowych. Tą formą druku zajmują się wyspecjalizowane drukarnie, wyposażane w odpowiednie maszyny drukarskie oraz współpracujące z mieszalniami farb drukarskich, zaopatrujących je w odpowiednie, do danego zamówienia, farby. Jak jednak wygląda proces przygotowywania farb do druku offsetowego i od czego zależy ich indywidualna specyfika?
Mieszalnia farb offsetowych
Mieszalnie farb offsetowych to zakłady, które na zamówienie drukarni, produkują farby o specyficznych właściwościach, np. o kolorze, który nie występuje w standardowej ofercie producentów. Poprzez łączenie ze sobą odpowiednich komponentów – pigmentów, olejów, suszków i wosków, mieszalnie przygotowują homogeniczną masę o określonej barwie, zgodnej z zapotrzebowaniem drukarni.
Proces powstawania farby
W druku offsetowym wykorzystuje się głównie farby procesowe, które najczęściej oparte są na systemie CMYK, czyli czterech zasadniczych kolory: Cyan, Magenta, Yellow i Black. Barwy uzyskane poprzez ich połączenie nie wypełniają jednak całej przestrzeni palety barw. Dlatego też wykorzystuje się tu specjalną skalę kolorystyczną, która istotnie poszerza zakres możliwych do uzyskania odcieni. Jednak nie zawsze możliwym jest otrzymanie oczekiwanej barwy poprzez złożenie kolorów procesowych i wtedy też niezbędne jest jej wykonanie w mieszalni farb offsetowych.
Fazy procesu
Proces produkcji mieszanych farb offsetowych składa się z trzech zasadniczych etapów: fazy zlecenia, recepturowania i produkcji.
Faza zlecenia polega głównie na określeniu właściwości farby, jaka ma zostać uzyskana we właściwym procesie, aby w efekcie końcowym spełniała ona wymogi określone przez drukarnie. Należy tu zatem określić pod jaki rodzaj podłoża ma zostać przygotowana dana farba, jaki odcień ma być osiągnięty, jaka powinna być wielkość pigmentacji oraz jakie dodatkowe cechy ma posiadać farba (np. wytrzymałość – na ścierania, alkalia czy możliwość blistrowania). Dokładne sprecyzowanie właściwości farby i przeznaczenia wydruk pozwala na stworzenie odpowiedniej farby.
Faza recepturowania to etap laboratoryjny, gdzie zgodnie z informacjami podanymi w fazie zlecenia, przygotowuje się odpowiednią farbą. Barwa jest tu mierzona spektrofotometrem, co pozwala na umieszczenie jej w przestrzeni barwnej CIELab. Następnie, zgodnie z wynikami pomiarów, program układający receptury dobiera odpowiednie pigmenty do uzyskania oczekiwanej barwy. Kiedy receptura została już określona, następują próby farby na paskach podłoża, które ma zostać zadrukowane. Receptura jest udoskonala do momentu aż zostanie osiągnięty zamierzony odcień i jakość farby będzie zgodna z określonymi na początku wytycznymi. Wtedy też laboratorium mieszalni przelicza ilość zużytych składników na ilości produkcyjne i przekazuje wydruki do załączenia do wyprodukowanej farby.
Ostatni etap to faza produkcji, gdzie następuje przygotowanie składników w wyliczonych wcześniej ilościach. Mieszanie farby trwa do momentu uzyskania homogenicznej masy w mieszalniku. Następnie produkcyjna próbka trafia z powrotem do laboratorium, gdzie sprawdzana jest jej zgodność z barwą uzyskaną uprzednio w laboratorium. Jeżeli występuje pełna zgodność próbki laboratoryjnej z uzyskaną barwą, farba zostaje nałożona do puszek, szczelnie zamknięta i oklejona odpowiednią etykietą. Dołącza się do niej również paski z przeddrukarki. Tak przygotowany produkt trafia do klienta.
Więcej informacji na temat mieszalni farb można znaleźć na stronie: http://www.mhp.com.pl/index.php/mieszalnie-farb/.