Światło dla wzrostu rośli w warunkach domowych.

Filed in Fauna i Flora by on 1 lipca 2014 0 Comments

Światło to niezbędny czynnik pozwalający na rozwój i wzrost roślin. To ono odpowiada za proces fotosyntezy, a więc proces odżywiania i oddychania roślin. Bez określonej dawki światła, nie ma mowy o wzroście, a co dopiero o owocowaniu czy kwitnieniu roślin zielonych. W warunkach domowych czasem trudno o zapewnienie określonej dawki światła, dzięki której rośliny mogą się szybko i prawidłowo rozwijać – rosnąć, kwitnąć i ewentualnie owocować. Jednak i dla tego problemu znalazło się rozwiązanie.

lampy hpsOgrodnicy hobbyści, a także te osoby, które ogrodnictwem zajmują się na skalę przemysłową, do doświetlania roślin stosują specjalny rodzaj świetlówek, tzw. lampy HPS. Jest to specjalistyczny rodzaj świetlówek, a w zasadzie żarówek wypełnionych parami sodu – stąd częsta nazwa żarówki sodowe. Lampy tego typu dają charakterystyczne pomarańczowe lub ciemnożółte światło, które jest doskonale tolerowane przez rośliny zielone, ze względu na duże podobieństwo do światła słonecznego.

Istnieje wiele rodzajów lamp sodowych. W ogrodnictwie stosuje się lampy HPS przeznaczone do uprawy roślin w czasie procesu ich kwitnięcia. Zastosowanie w tym momencie dodatkowego źródła światła pozwala kierować całym procesem, przyspieszając go lub go spowalniając. W ten sposób ogrodnicy decydują o ostatecznym momencie, w jakim zakwitną uprawiane przez nich rośliny. To niezwykle istotne z ekonomicznego punktu widzenia – po prostu są takie dni w roku, gdy pewne gatunki kwiatów sprzedają się w tysiącach sztuk i to właśnie w tym czasie uprawiane przez ogrodników kwiaty muszą zakwitnąć – nie wcześniej, nie później.

Lampy HPS mogą być również stosowane w warunkach domowych lub przy uprawie szklarniowej na działce. Dodatkowe źródło światła pomoże w uzyskaniu lepszych wyników uprawy. Rośliny staną się bardziej zielone, zaczną kwitnąć lub owocować – wszystko zależy od uprawianych przez nas gatunków i typów roślin. Tego typu lampy to doskonałe uzupełnienie dla upraw hydroponicznych. Połączenie obu metod pozwala na przejęcie niemal pełnej kontroli nad procesem wzrostu i rozwoju uprawianych przez nas roślin.

Szeroki wybór lamp HPS znajdziesz tutaj: http://www.flora-fauna.pl/pol_m_Oswietlenie_Lampy-HPS-179.html To nie tylko świetny wybór w przypadku ogrodnictwa poważniejszego, ale także dla hobbystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinkami i chcą zapewnić im długotrwały i odpowiedni wzrost.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *