W branży TSL wymienia się dwa zasadnicze rodzaje transportów – transport krajowy i transport międzynarodowy. Jak sama nazwa wskazuje, transport krajowy odbywa się na terytorium jednego kraju, natomiast przewozy międzynarodowe realizowane są pomiędzy różnymi państwami. Jednak, zgodnie z przepisami prawa, transport międzynarodowy nie dotyczy krajów Unii Europejskiej.

W przypadku przewozu towarów pomiędzy różnymi krajami na terenie Unii Europejskiej mówimy o transporcie wewnątrzwspólnotowym. Przewozy międzynarodowe dotyczą natomiast sytuacji, gdy miejsce nadania jest na terenie UE, ale miejsce docelowe znajduje się poza UE lub na odwrót – miejsce nadania jest poza UE, a miejsce docelowe znajduje się na terenie państwa członkowskiego.
Cechy transportu międzynarodowego
Transport jako całościowy proces, a szczególnie usługi transportowe międzynarodowe przyczyniają się do znacznego rozwoju gospodarczego danego kraju, a także umożliwiają nawiązanie współpracy przemysłowo-gospodarczej w skali światowej. Wpływa to niewątpliwie na wymierne korzyści danego państwa zarówno w gospodarce, jak również w aspektach produkcyjnych, politycznych czy społecznych.
Warto zauważyć, że usługi transportowe międzynarodowe, ale również krajowe, pozwalają na dostarczanie surowca do produkcji na znaczne odległości oraz umożliwiają transport już gotowego produktu z miejsca produkcji do miejsca docelowego. Przewozy międzynarodowe gwarantują wymianę towarów na bardzo duże odległości, a w połączeniu z innymi rodzajami transportu towarów na przykład transportem wodnym czy lotniczym pozwalają dotrzeć do najdalszych zakątków na świecie.
Przewozy międzynarodowe dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to transport międzynarodowy całopojazdowy (ang. Full Track Load). W tym rodzaju transportu powierzone do przewozu towary zajmują całą powierzchnię ładunkową pojazdu i wszystkie pochodzą od jednego klienta. Drugim rodzajem przewozu międzynarodowego jest transport częściowy (ang. Part Truck Load), który popularniej występują pod nazwą transport drobnicowy. W tym przypadku przewożone towary charakteryzują się małą masą i nie wypełniają całej przestrzeni ładunkowej, dlatego jest to transport, w którym jednym pojazdem przewożone są towary od różnych klientów.
Niezależnie od rodzaju transportu międzynarodowego, jeśli firma transportowa oferuje przewozy międzynarodowe musi ściśle współpracować ze spedytorami i logistykami. Ta współpraca ma za zadanie zapewnić optymalną trasę przejazdu i najkrótszy czas przejazdu, ale także pozwala przygotować wszelkie potrzebne dokumenty związane z przewozem międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich potrzebnych pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych na odprawie celnej.