Wraz z nadejściem jesieni i chłodniejszych dni kończy się sezon rozgrywek sportowych na otwartych obiektach, jednocześnie jest to czas intensywnych przygotowań murawy do nadejścia zimy. Aby boisko sportowe na wiosnę mogło być dobrze przygotowane i mogło posiadać zdrową, dobrą jakościowo trawę należy szczególnie zadbać o właściwe przygotowanie boiska na okres zimowy.
Mimo braku rozgrywek sportowych zimą, warunki atmosferyczne takie jak śnieg, mróz czy deszcz mogą bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję trawy pokrywającej powierzchnię boiska sportowego. Pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie jesienno-zimowym obejmuje kilka zabiegów z tak zwanej podstawowej oraz podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich.
Jak zadbać o murawę jesienią i zimą?
Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich, która ma zastosowanie w przygotowaniu wierzchniej warstwy boiska na okres zimowy to przede wszystkim wertykulacja. Dodatkowo, w okresie jesiennym bardzo istotne są także zabiegi takie jak nawożenie oraz koszenie, które grupowane są jako podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich. Najważniejsze zasady, którą pozwolą na odpowiednie przygotowanie boiska na okres zimowy to dokładne wyczyszczenie całej powierzchni boiska.

W pierwszej kolejności trawa powinna zostać skoszona, a następnie dokładnie muszą zostać zebrane wszystkie martwe i zgniłe pozostałości, liście czy źdźbła trawy. Jest to najważniejszy element pielęgnacji boisk piłkarskich w okresie jesiennym, ponieważ jeśli na powierzchni boiska pozostaną jakieś resztki, które zostaną przykryte warstwą śniegu, może dojść do rozwoju poważnej choroby o podłożu grzybiczym – pleśni śniegowej.
Jest to choroba roślin, która powoduje ich gnicie, a w późniejszym etapie obumieranie, co na powierzchni boiska piłkarskiego może objawiać się pustymi miejscami, które zostały pozbawione trawy. Walką z tą chorobą nie należy do najprostszych, należy bowiem wycinać z odpowiednim marginesem zainfekowane miejsca na boisku, opryskiwać specjalnymi środkami chemicznymi i dopiero w późniejszym etapie zasiać nową trawę. W przeciwdziałaniu pleśni śniegowej bardzo ważną rolę odgrywa także zabieg wertykulacji.
Ten zabieg podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich pozwala na usunięcie wszystkich zgniłych i obumarłych szczątków trawy, a dodatkowo rozluźnia strukturę gleby, dzięki czemu nie będzie ona taka zbita i twarda. Dodatkowo, pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie jesiennym to również zapewnienie odpowiednich składników mineralnych w glebie poprzez zastosowanie właściwych nawozów.
Nawozy te powinny być dostosowane do danej pory roku i w okresie jesiennym powinny być bogate w azot oraz fosfor, ponieważ właśnie te dwa pierwiastki są najbardziej potrzebne roślinom w okresie spoczynku. Pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie przygotowawczym do nadejścia zimy to także zabieg wapnowania. Jest to zabieg, który pozwala na lepsze i bardziej wydajne przyswajanie składników odżywczych przez roślinę.