W ostatnim czasie urządzając wnętrza często odrzucamy kłopotliwe i drogie tapety, porzucamy nawet malowanie ścian na różnorodne kolory czy tworzenie na nich wzorów farbą. Dobrym i szybkim sposobem na nadanie wnętrzu bardziej osobistego, przytulnego charakteru jest zastosowanie naklejek ściennych.
Naklejki na ściany są bardzo praktycznym i tanim rozwiązaniem. Można przyklejać je, jak sama nazwa wskazuje, na ściany, ale także na meble, lustra, czy nawet… na podłogę. Warto poznać dostępne na rynku rodzaje i typy naklejek, a potem wybrać te, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania.
Rodzaje naklejek ściennych
Większość naklejek dostępnych w sklepach należy do jednego z dwóch typów. Pierwsze wykonane są z weluru i posiadają grubszą warstwę, aksamitną w dotyku. Drugie, foliowe, są nieco cieńsze. Wykonane z folii PCW, występują w wersjach błyszczących i matowych, które dobierane są nie tylko pod upodobania właściciela, ale także pod nasłonecznienie występujące w mieszkaniu. Naklejone na ścianę tworzą niemal niewidoczną warstwę, mogą wyglądać jak namalowane, dopiero z naprawdę bliskiej odległości jesteśmy w stanie dostrzec, że są rzeczywiście naklejone. Ich zaletą jest to, że naklejać można je zarówno na pokryte farbą ściany, jak i na płytki ceramiczne. Przeszkodą nie jest dla nich także tapeta (zwłaszcza, jeśli jej struktura jest delikatna i nie posiada wystających elementów).
Naklejki na ściany występują także w bardzo różnych rozmiarach. Większość z nich to gotowe naklejki, dostępne na jednym arkuszu papieru. Istnieją także takie, które tworzą większy wzór i które mieszczą się na kilku arkuszach, a po odklejeniu należy samemu je przykleić obok siebie.
Jak przykleić naklejkę na ścianę, by trzymała się jak najdłużej?
Minimalny czas trzymania się naklejki na ściany z folii, to około pięć lat. Przy zmniejszonym wpływie czynników zewnętrznych może on być jednak dłuższy. Nie bez znaczenia jest też to, w jaki sposób przykleimy nasze naklejki na ściany. Im staranniej to zrobimy, tym lepszy będzie efekt.
Aby uzyskać pożądaną trwałość naklejki, warto przestrzegać kolejnych kroków przy jej naklejaniu.
Po pierwsze, należy dokładnie oczyścić powierzchnię pod naklejkę – z kurzu, zabrudzeń, wystających grudek farby, itp. Następnie można delikatnie zaznaczyć sobie ołówkiem kształt naklejki i powoli zacząć ją przyklejać w wyznaczonym miejscu. Przy większych naklejkach, stopniowo odrywajmy ją od arkusza i przykładajmy do ściany, jednocześnie przyciskając czymś ciężkim. Po naklejeniu warto jeszcze sprawdzić, czy nie powstały jakieś pęcherzyki powietrza i je usunąć, a potem oderwać folię zabezpieczającą z drugiej strony.
Naklejki są świetne, ładnie dekorują ścianę a wybór jest ich ogromny.