Nowoczesne, dość surowe i minimalistyczne wnętrza przez wiele lat królowały w naszych domach. Styl wiejski budził raczej niesłuszne skojarzenia z biedą i małomiasteczkową kulturą. Od pewnego czasu jednak niezwykle modne są różnego rodzaju nawiązania do np. stylu rustykalnego. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają wiejski klimat, a jednocześnie podążają za najnowszymi trendami.
Styl rustykalny, a także styl prowansalski to nurty, które swoje korzenie mają we Francji. Pierwszy z nich zakłada powrót do natury, prostoty, swojskości, wprowadza do wnętrza dużo ciepła, sielankowości. Dominujące kolory to beże, pastele, błękity, rozmyte zielenie, odcienie morskiej wody i biel. Meble są drewniane i często posiadają tzw. przecierki. Głównym motywem są kwiaty i inne wzory roślinne, a natura gra tutaj pierwsze skrzypce. W stylu prowansalskim zajdziemy także fiolety, żółcie, brązy, kolor kamieni, wzory geometryczne, a także ozdoby wykonane z fajansu, zioła, kwiaty. Inspiracją dla tego nurtu jest błękit nieba, fiolet lawendowych pół, kolor czerwonego wina, zachodzącego słońca, a także drewno. Ogólnie oba style są do siebie dość podobne, ponieważ odwołują się do tego samego, wiejskiego życia I natury.
Meble prowansalskie zawsze mają charakterystyczny wygląd. To co je wyróżnia to często bielone drewno, z przetarciami i licznymi śladami „naturalnego” użytkowania. Tutaj bardzo istotny jest wiek mebli i stopień ich zużycia. Właśnie dlatego wiele przedmiotów jest celowo postarzanych w taki sposób, aby wyglądały, jak nadgryzione zębem czasu. Styl ten jest bardzo młody, ponieważ pojawił się dopiero pod koniec dwudziestego wieku w Wielkiej Brytanii. Mimo tak młodego wieku, shabby chic ma ogromną rzeszę wielbicieli na całym świecie.
Z Francji wywodzi się nie tylko styl prowansalski i rustykalny, ale także nurt określany ogólnie jako styl francuski. Nie ma on jednak wiele wspólnego z trendem pochodzącym z Prowansji. Styl francuski jest pełen mebli o bogatych zdobieniach, ciężkich i efektownych. Dominuje ogromna ilość zdobień, choć nie tak bardzo, jak w rokoko. Cechą charakterystyczną są efektowne żyrandole, lampy, zasłony, lustra w rzeźbionych ramach, kryształy, popiersia, duże kominki. Meble często mają nietypowe kształty, wygięte łukowato nogi, krzesła posiadają wygodne oparcia obite tkaniną w pasy. Równowagę do wnętrz wprowadzają materiały o spokojnych, stonowanych kolorach, raczej bez wzorów. W przeciwieństwie do np. stylu prowansalskiego, nurt francuski odcina się od wiejskiego życia i skłania się ku dworskiemu. To z niego wywodzi się fotel Ludwik XVI, który przywodzi na myśl królewskie pałace.