Stomatologia estetyczna staje się w Polsce bardzo popularna – od kilku lat panuje szalona moda na wybielanie zębów i hollywoodzki uśmiech. Nic dziwnego – 70% kobiet deklaruje, że żółte zęby u mężczyzny mogą być powodem nie umówienia się na drugą randkę!
Białe i ładne zęby są jednym z głównych wyznaczników atrakcyjności wskazywanych zarówno przez płeć piękną, jak i mężczyzn. Jeśli i Ty rozważasz wybielanie zębów, poznaj prawdy i mity o zabiegach, a następnie zdecyduj świadomie!
1. Wybielanie zębów powoduje, że stają się słabsze
MIT
Opinia ta wciąż króluje ze względu na błędne wyobrażenie na temat wybielania zębów. Wielu osobom kojarzy się ono ze ścieraniem ciemnej powłoki z zębów, aby wydobyć ich biel. Badania stomatologiczne jednak pokazują, że wybielanie zębów nie wpływa na strukturę i trwałość zęba. W czasie procesu wybielania nie dochodzi do jego ścierania warstwy, lecz do jego rozjaśniania za pomocą specjalnej substancji. Najczęściej jest to nadtlenek karbamidu, który utlenia ciemniejsze miejsca w szkliwie. Preparat wybielający nałożony na ząb na czas sześciu godzin można przyrównać do kilku minut kontaktu z colą. Warto jednak pamiętać o tym, że najbezpieczniejsze wybielanie jest pod kontrolą stomatologa.
2. Wystarczy raz wybielić zęby, aby cieszyć się białym uśmiechem przez całe życie
MIT
Niestety, stomatologia estetyczna nie daje jeszcze takich możliwości. Czas jaki Twoje zęby utrzymają koloryt zależy w dużej mierze od techniki, jaką wybielisz zęby oraz tego, jak dbasz o nie na co dzień. Warto wiedzieć, że takie przyzwyczajenia jak częste picie kawy, herbaty, czy też czerwonego wina oraz palenie papierosów przyczynią się do szybszego ściemnienia zębów. Jeśli jednak potrafimy zachować wstrzemięźliwość i umiar, w zależności od metody – jednorazowe wybielenie zębów z gabinecie stomatologicznym wystarczy nawet do kilku lat. Dodatkowo, aby wydłużyć efekty dobrze jest używać past wybielających i specjalnych płukanek.
3. Podczas wybielania zębów może pojawić się ból
PRAWDA
Niestety niewiele osób jest przygotowanych na takie doświadczenia. Ból pojawia się często, szczególnie przy wybielaniu metodą gabinetową. Nałożenie żelu, a następnie naświetlanie lampą może okazać się nieprzyjemne, a dla niektórych osób, o niskim progu bólu – nie do wytrzymania. Stomatolog, który prowadzi Pacjenta, wie najczęściej, jak on reaguje w sytuacji bólu. Może wówczas zalecić przed zabiegiem środki przeciwbólowe.
Kolejnym nieprzyjemnym momentem jest czas po samym zabiegu. Jest on związany z pojawianiem się nadwrażliwości zębów. Zalecane jest wówczas oprócz białej diety, unikanie napojów gazowanych, kwaśnych pokarmów np. jabłek, picie bardzo gorących , bądź bardzo zimnych napojów