W każdym domu znajdziemy produkty wykonane z drewna. Dla ludzkiego gatunku drewno jest jednym z materiałów, które są niezbędne do przetrwania i używane w najróżniejszych celach. Z tego powodu dobrze jest mieć świadomość, że meble drewniane, choć popularne, stają się również często dość drogie. Ich zalety – według fanów – przewyższą zalety mebli wykonanych z innych materiałów, a wady są na tyle nieistotne, że nie powinny decydować na niekorzyść tego materiału. Co warto wiedzieć o krzesłach drewnianych, zanim przystąpimy do ich zakupu?
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że krzesła drewniane to krzesła wykonane z materiału nietypowego, dlatego wszystkie będą niepowtarzalne. Nawet jeśli wydaje nam się, że są one wykonane w takim sam sposób i z tego samego materiału, to w rzeczywistości tak nie jest. Drewno różni się od siebie wielkością i rysunkiem słojów, stąd po przyjrzeniu się danemu meblowi jesteśmy w stanie zauważyć jego indywidualne cechy, świadczące o tym, ż krzesło czy stół jest niepowtarzalny i nigdzie indziej nie spotkamy takiego samego.
Kolejną istotną cechą jest fakt, że krzesła drewniane będą pasowały właściwie do każdego wnętrza. Dzięki wyborowi odpowiedniego drewna możemy zyskać meble jaśniejsze bądź ciemniejsze, zawsze jednak będą to meble, które staną się dla nas odpowiednim dopełnieniem reszty pomieszczenia. To sprawia, że meble z drewna sprawdza się zarówno w wystroju klasycznym, jak również takim, gdzie stawia się na minimalizm i nowoczesność. Część mebli wręcz jest produkowana w taki sposób, aby stawiać czoło nowoczesnym modelom mebli z innych materiałów – i znów, dzięki swojej niepowtarzalności, często tę walkę wygrywają.
Inną sprawą jest, że krzesła drewniane będą zwykle przyjemniejsze do siedzenia niż te wykonane z plastiku czy metalu. Drewno, choć dość twarde, będzie jednak cieplejsze i nie sprawi wrażenia takiego odseparowania oraz ochłodzenia charakteru wnętrza. Dzięki rozmaitym modelom możemy wybrać takie meble, które będą posiadały odpowiednio wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki – tych jednak nie poleca się, jeśli mają one służyć jako krzesła do stołu, bo będą często na tyle wysokie, że uniemożliwi to wsunięcie krzesła pod blat.
Minusem na pewno jest fakt, że krzeseł drewnianych nie zastosujemy raczej na zewnątrz. Owszem, odpowiednie polakierowanie oraz wybranie preparatu chroniącego przed wodą może sprawić, że drewno dłużej zachowa dobrą formę, jednak w zetknięciu z wodą i wilgotnością może szybciej niszczeć. Z tego wynika również druga rzecz uznawana za wadę – meble drewniane potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, pozwalającej im na długowieczność.