Dlaczego lokaty bankowe są najpopularniejszym sposobem oszczędzania pieniędzy? Czy zysk rzeczywiście jest większy niż przy prowadzeniu zwykłego rachunku bankowego? Jakie jest ryzyko i ile należy zainwestować? Lokaty bankowe w chwili obecnej są najpowszechniejszą formą oszczędzania. Dlaczego?
Do atrakcyjności lokat przyczynia się nie tylko szeroka oferta banków, ale przede wszystkim fakt, że nie trzeba inwestować dużych sum pieniędzy, jak w przypadku giełd papierów wartościowych. Czym są właściwie lokaty bankowe? Jest to nic innego jak umowa, którą zawieramy z bankiem w chwili wpłaty pieniędzy na konto. Lokatę zakładamy na określony w umowie czas. Po upływie określonego terminu bank wypłaca nam pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami, które naliczane są według oprocentowania, które wynosić może od 1,5 do nawet 7%.
W ofertach banków jest wiele typów lokat bankowych. Przede wszystkim należy wymienić te, najpopularniejsze na rynku. Są to:
- lokaty terminowe,
- lokaty progresywne,
- depozyty dynamiczne,
- lokaty rentierskie,
- lokaty automatyczne,
- e-lokaty,
- depozyty overnight,
- lokaty 'call’.
Lokaty terminowe, to nic innego niż złożenie w banku niewielkich oszczędności na określony przez nas czas. Z lokaty możemy zrezygnować w każdym momencie trwania umowy – jednak utracimy naliczone odsetki.
Lokaty progresywne– podpisując taką umowę lokacyjną mamy możliwość dopłacania w dowolnym czasie określonych kwot pieniędzy do wcześniej wpłaconej sumy. Oprocentowanie rośnie wraz ze wzrostem kapitału.
Na lokacie dynamicznej oprocentowanie zwiększa się wraz z jej trwaniem– zazwyczaj rośnie ono, co 30dni. Taką umowę można podpisać najczęściej na okres 12 miesięcy.
Lokata rentierska charakteryzuję się tym, że na zysk nie musimy czekać do momentu wygaśnięcia umowy lokacyjnej. Odsetki są nam wypłacane np., co miesiąc.
Lokata automatyczna, skierowana jest dla tych, którzy chcą „zamrozić” większe kwoty pieniędzy- powyżej 5 tysięcy złotych.
Nietypową umową jest lokata „overnight” – na jej podstawie bank blokuje nasz rachunek bankowy na noc i w tym czasie rosną nam odsetki od 'zamrożonych’ pieniędzy.
Na 'e-lokaty’ decydują się ci, którzy mają dostęp do swojego konta bankowego przez internet. Oprocentowania są zazwyczaj dużo wyższe niż na tradycyjnych lokatach.
Ostatnim typem lokat jest lokata 'call’- w umowie nie mamy określonych żadnych terminów, a oprocentowanie jest zmienne.
Banki prześcigają się w swoich ofertach, zmieniając warunki umów wraz z potrzebami klientów. Dlatego przed 'zamrożeniem’ swoich oszczędności powinniśmy dobrze się zastanowić, który bank odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom.