Pewnie wielu z Was zastanawia się nad tym, czy istnieje niezawodna metoda skutecznej i przede wszystkim szybszej nauki języków obcych. Oczywiście takiej nie ma, ale mamy dla Was kilka wskazówek, z których warto skorzystać podczas uczenia się.
W dzisiejszych czasach każdy kto chce uczyć się języka obcego ma do swojej dyspozycji cały wachlarz narzędzi, które mogą mu w tym pomóc. Jednak musimy już na początku podkreślić, że to od naszego nastawienia w dużej mierze zależy jak szybko dany język będziemy przyswajać.
Jako Polacy zaliczamy się do narodów, które niezwykle szybko się uczą, a to za sprawą wysokiego ilorazu inteligencji, który wyróżnia nas spośród innych nacji. Od dziecka obcujemy z językiem, który wielu innym narodom sprawia olbrzymie trudności w jego przyswojeniu, a sam język polski zaliczany jest do jednych z najtrudniejszych na świecie.
Tak więc już na początku musisz zdać sobie sprawę z tego, że dla chcącego nic trudnego, a ze względu na genetyczne predyspozycje jesteś w stanie mówić w każdym języku obcym, jakim chcesz. To właśnie ten ukryty potencjał lingwistyczny, w który nie każdy chce wierzyć sprawia, że jesteś w stanie rozumieć obcokrajowca – uwaga – nie znając języka, którym on się posługuje. Powiesz, że to niemożliwe, a jednak.
Otóż faktem jest, że ucząc się w Polsce języka obcego stawia się duży nacisk na gramatykę, co powoduje, że mamy trudności za granicą z prostym mówieniem. Z drugiej strony świetnie rozumiemy, co do nas mówi obcokrajowiec. Wynika to z tego, że mamy większą wiedzę gramatyczną od przykładowo rodowitego anglika. Musimy zatem pozbyć się blokady, która powoduje, że zamiast mówić prostym językiem zastanawiamy się nad tym, w jakim czasie coś powiedzieć oraz jak to złożyć gramatycznie, aby było poprawnie. Podsumowując ten długi wstęp zwróć uwagę na to jak nieefektywną metodą jest uczenie się języka zaczynając od gramatyki.
Jest to wbrew naturze przyswajania nowych rzeczy przez nasz mózg i zaprowadzi nas do miejsca, w którym powiemy sobie, że język obcy nie jest dla nas. Najlepszym dowodem na tę teorię jest dziecko wychowujące się w dwujęzycznej rodzinie. Załóżmy, że matka to Polka, a ojciec jest Anglikiem. Dziecko od małego słyszy dwa różne języki i mówi z łatwością w obu, a przecież nie ma zielonego pojęcia o gramatyce i mnogości słówek. I tu dochodzimy do sedna sprawy, kluczem jest prostota.
Przede wszystkim uczmy się wyselekcjonowanych słów, czyli tych, które są najczęściej używane w życiu codziennym. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby zaprzątać sobie głowy nauką setek słów, których się po prostu nie używa lub stosuje bardzo rzadko. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: Tysiąc najpopularniejszych słów ( w języku, który nas interesuje) i to będzie wystarczający zasób słów by dogadać się z ich pomocą w 80% sytuacji życiowych. W tym należy zwrócić uwagę na 10 najczęściej stosowanych czasowników.
Znając podstawowe słowa możemy zrobić kolejny krok. Jest nim słuchanie i mówienie. Włącz radio zagraniczne i po prostu słuchaj oraz staraj się powtarzać na głos to co usłyszałeś. Ta metoda pozwoli na uruchomienie w Twoim mózgu procesu przyswajania informacji. Mózg działa właśnie w taki sposób, że gdy ”otoczymy” go brzmieniem języka obcego, którego się uczymy to ten zacznie uznawać napływające informacje za istotne, a co za tym idzie zapamiętywać. Tak więc słuchaj zagranicznego radia jak najwięcej, nawet jeśli nic nie będziesz z tego przekazu rozumiał, bo nie w tym rzecz. Tu chodzi o osłuchanie się i uruchomienie pewnego procesu w mózgu. Zwróć uwagę, że dzieci najpierw zaczynają mówić, a dopiero potem rozumieć. Nie na odwrót. To naturalny proces dla każdego człowieka, a jak wiemy natura jest niezawodna. Bardzo ważnym jest by pierwszy kontakt z językiem był intensywny. Pierwsze 3 dni są kluczowe. Nie róbmy na początku przerwy kilkudniowej między lekcjami, bo nasz mózg szybko wyeliminuje informacje, które dostał.
Na koniec obalę pewien mit, czyli uczenie się języka z piosenek. Tak się nie nauczysz. Z prostej przyczyny, muzyka działa na inne receptory w mózgu niż te o których wspomniałem, czyli zamiast słuchać piosenek w danym języku – słuchaj wiadomości radiowych.
Po więcej informacji zapraszam na http://www.stronawiedzy.pl/a_najlepsze-metody-uczenia-sie-jezykow-obcych.htm Powodzenia!