Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której na kredyt wyremontowaliśmy swoje mieszkanie, kupiliśmy samochód, wyjechaliśmy na wakacje, a do tego okazuje się, że pozostał jeszcze dług na karcie kredytowej. Zaciągnięte zobowiązania narastają do kwot uniemożliwiających regularną spłatę i wtedy zaczynają się problemy. Nie należy jednak panikować, gdyż banki posiadają oferty również dla klientów najbardziej zadłużonych i to do nich właśnie kierowane są kredyty konsolidacyjne.
Konsolidacja kredytów
Aby uzyskać konsolidację kredytów i realnie obniżyć zobowiązania wobec banków, należy zgłosić się do placówki, która w swojej ofercie posiada tego typu kredytowanie i podpisać stosowną umowę na mocy której wszystkie zaciągnięte w bankach kredyty zostaną połączone w jeden o wydłużonym okresie spłaty, w związku z czym rata takiego zobowiązania będzie niższa, a co najważniejsze tylko jedna. Jest to niewątpliwa zaleta tego typu kredytowania, ponieważ spłacanie tylko jednego zobowiązania w jednym banku jest dużo prostsze, niż pilnowanie wszystkich rat, odsetek i terminów opłat w różnych bankach. Dodatkowo dzieje się to bez narażania własnej historii kredytowej.
Jaka najlepsza oferta?
Decydując się na kredyt konsolidacyjny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie, marżę i inne opłaty bankowe i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. Ważne jest także, czy bank umożliwia czasowe zawieszenie spłaty, oferuje tanie ubezpieczenie kredytu i czy kredytobiorcy przysługują jakieś promocje, oraz ile wynosi prowizja banku. Warto wiedzieć, że umowy dotyczące konsolidacji kredytów posiadają takie same reguły jak inne produkty bankowe i możliwe jest negocjowanie korzystniejszych warunków kredytowania.
Zabezpieczenie kredytu
W związku z tym, że kredyty konsolidacyjne na dzień dzisiejszy w 2013 roku charakteryzuje wydłużony okres spłaty, banki jako formę ich zabezpieczenia wykorzystują hipotekę. Zabezpieczenie hipoteczne jest dla banku gwarancją długiego okresu kredytowania, a dla kredytobiorcy określeniem wartości samego kredytu, bowiem stanowi ona w zależności od oferty od 70% do 100% wartości nieruchomości. Oznacza to, że im bardziej wartościowa hipoteka zostanie przekazana bankowi jako gwarancja, tym większa kwota będzie dostępna dla kredytobiorcy. Może się także zdarzyć, że bank odmówi klientowi kredytu konsolidacyjnego, lecz dzieje się to z reguły w sytuacjach, gdy ma on długi przekraczające kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie potrafi zaoferować bankowi zabezpieczenia innego niż hipoteka. Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu bez zabezpieczenia hipotecznego, gdzie gwarancją jest jedynie weksel, jednak oprocentowanie takiego produktu jest znacznie wyższe i dla wielu klientów zwyczajnie nieopłacalne.