Ocena bezpieczeństwa kosmetyku to kompletna dokumentacja, która jest opracowywana na podstawie dostarczonych informacji od producenta kosmetyku. Dokumentacja niezbędna, by każdy z badanych kosmetyków mógł trafić na półki sklepowe. Zasady te obowiązują nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Jeśli firma zajmuje się wytwarzaniem kosmetyków, ich dystrybucją czy też importem do kraju, zobowiązane są przygotować specjalną dokumentację na temat produktu kosmetycznego. Za jej dokonanie odpowiedzialny jest tak zwany Safety Assessor. W materiałach obejmujących badany produkt kosmetyczny, raport oceny bezpieczeństwa stanowi kluczowy element.
Safety Assessor to zawód mało znany w Polsce, ale ze względu na coraz szybszy rozwój branży kosmetycznej w Polsce, zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe. Należy pamietać, że osoba taka powinna posiadać specyficzne umiejętności. By dokonywać rzetelnej oceny na podstawie dostarczonych informacji oraz dostępnych materiałów, winien posiadać wykształcenie wyższe, a także praktyczne doświadczenie w dziedzinie toksykologii, chemii, medycyny bądź dyscypliny pokrewnej. Niezbędna jest także bardzo duża wiedza oraz doświadczenie obejmujące zakres przepisów prawa, toksykologii, a pośród niej farmakologii i toksykokinetyki, oceny ryzyka substancji chemicznych, fizjologii, dermatologii, kosmetologii, mikrobiologii, farmakognozji, botaniki, biologii, chemii, a pośród niej chemii nieorganicznej oraz organicznej, jak i fizykochemii, a także szeregu innych dziedzin, z których posiadana wiedza może mieć duże znaczenie podczas dokonywania oceny bezpieczeństwa kosmetyku.
Specjalista podejmujący się ów zadania bazuje na informacjach dostarczonych przez danego producenta kosmetyku, czyli składu produktu, specyfikacji dla wszystkich zastosowanych składników oraz wyników badań gotowego produktu. Ponadto korzysta z dostępnej literatury, głównie obejmujące dział toksykologii. Wykorzystuje toksykologiczne bazy danych, ale i dane, które były uzyskiwane na potrzeby bezpieczeństwa innych produktów, nie tylko kosmetycznych. Z powodzeniem może skorzystać z danych odnośnie oceny bezpieczeństwa leków, żywności i wielu innych. Na jego pracą i dokonanie rzetelnej oceny składa się kilka etapów, które są bardzo rozbudowane. Na każdym z poszczególnych etapów niezbędne jest wykorzystanie posiadanej wiedzy oraz wszystkich dostarczonych i dostępnych materiałów.
Przykładową firmą, którą reprezentuje safety assessor jest: http://www.cosmetosafe.pl/