W czasach kryzysu, zachwiań gospodarczych i destabilizacji rynku pracy oszczędzanie jest niemal koniecznością. Warto mieć odłożone trochę pieniędzy na tak zwane trudniejsze czasy. Żeby odłożone fundusze nie traciły na wartości, lepiej je zainwestować na przykład w lokaty bankowe umożliwiające niewielki, ale stały i pewny zysk z oprocentowania.
Jak to w życiu bywa, potrafi ono czasami zaskoczyć nieplanowanymi i niespodziewanymi wydatkami, co może zaprzepaścić wszelkie plany oszczędnościowe. Warto zatem mieć świadomość konsekwencji, jakie mogą grozić klientowi banku za wcześniejsze zerwanie umowy lokaty, a te mogą się różnić w zależności od rodzaju produktów oferowanych przez placówki finansowe. Najczęściej utracie podlegają naliczone odsetki, ale zdarza się, że mniej korzystne umowy pozbawiają klienta także części złożonego depozytu. Należy wobec tego być świadomym, iż nawet najlepsze lokaty z najbardziej atrakcyjnym oprocentowaniem nie uchronią przed utratą części środków, jeżeli zdecydujemy się przedwcześnie zerwać umowę z bankiem.
Konsekwencje zerwania umów lokat tradycyjnych
W przypadku zwykłych lokat bankowych przedwczesne zerwanie umowy zawsze wiąże się z częściowym lub całkowitym przepadkiem naliczonych odsetek i jest to zależne od częstotliwości z jaką odsetki są kapitalizowane (dopisywane do salda początkowego). Jeżeli umowa przewiduje tylko jedną kapitalizację, wówczas w przypadku zerwania porozumienia należy liczyć się z przepadkiem całości profitu z odsetek. Jeżeli natomiast lokata przewiduje częstszą kapitalizację, wówczas najprawdopodobniej przepadną odsetki naliczane od chwili zerwania umowy do czasu jej zakończenia, a wszystkie profity wypracowane do kapitalizacji poprzedzającej rezygnację zostaną wypłacone.
Konsekwencje zerwania lokaty inwestycyjnej
Ranking lokat bankowych dla produktów inwestycyjnych jest najbardziej bezlitosny w kwestii płynności finansowej. Wszelka obsługa funduszu jest płatna z góry, dlatego niemożliwe jest zerwanie umowy bez konsekwencji utraty środków. Jego długoterminowość skutkuje przepadkiem części kapitału początkowego, ponieważ częściowo jest on przekazywany na inwestycje mające na celu zwielokrotnienie zysków. Posiadacz lokaty inwestycyjnej w chwili jej zerwania może jedynie liczyć na zwrot sumy gwarantowanej przewidzianej w umowie.
Kara za zerwanie lokaty progresywnej
Porównanie lokat dotyczące kwestii kar za przedwczesne zakończenie umów zdecydowanie wygrywają produkty progresywne. Dzięki dość dużej płynności finansowej jest możliwość dowolnego wpłacania i wypłacania depozytu wraz z odsetkami, a nawet wcześniejsze odstąpienie od umowy, jednak nieograniczony dostęp do zdeponowanych środków powoduje, że lokaty te nie są tak dochodowe jak oferty konkurencyjne.