Na pewno niejednokrotnie o zawrót głowy i białą gorączkę przyprawiała cię terminologia panująca w dziedzinie finansów i bankowości. Jakkolwiek, definicje te nie należą do najłatwiejszych, jednakże ich poznanie zaowocować może tym, że podejmiesz się bezpiecznego oszczędzania za pomocą lokat bankowych, kont oszczędnościowych, itp. Być może, z biegiem czasu nabierzesz wystarczającego doświadczenia aby podjąć się bardziej odważnych, a tym samym przynoszącym większe korzyści majątkowe, kroków.
Zacznijmy zatem od początku. Najważniejsze pojęcia to „lokata bankowa”, „rachunek bankowy” oraz „oprocentowanie lokat”. Słownik Języka Polskiego podaje następującą definicję lokaty. Jest to: „zainwestowanie pieniędzy w celu osiągnięcia zysku lub zabezpieczenia kapitału; także suma pieniędzy zdeponowana w banku”. Mówiąc prostymi słowami: otwieram w banku lub przez internet lokatę, czyli tym samym zakładam nowy rachunek. Poprzez „zamrożenie” pieniędzy, czyli nie możność korzystania z nich sprawia, że ich suma się powiększa poprzez konkretne oprocentowanie.
Tutaj możesz zadać pytanie: „Czyli chcąc założyć lokatę muszę znowu wypełniać stosy papierów i potwierdzać swoją tożsamość na każdym kroku?”. Otóż nie. Posiadając indywidualne konto w banku, automatycznie możesz otworzyć nowy rachunek, czyli „zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem”. Nie musisz jednak wypełniać wielu dokumentów ani właściwie robić nic dodatkowego. Obecnie, wiele banków oferuje możliwość zakładania lokaty przez Internet. Przypomina to przelew, którego odbiorcą jest dany bank. Nie ma się jednak co bać, gdyż instytucje te są odpowiednio zinformatyzowane i dokładnie w dniu zakończeniu lokaty, twoje pieniądze wraz z odsetkami znajdą się na twoim koncie.
Wspomniane zostało jednak jeszcze jedno określenie, które nader często pojawia się w przypadku niemal każdej tematyki lokat bankowych. Chodzi tu mianowicie o oprocentowanie lokat, bądź inaczej mówiąc stopę procentową. Jest to „miernik przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym”. Nie oznacza to jednak, że nasze ciężko zarobione pieniądze udostępniamy sąsiadowi czy fundacjom wspierającym np. budowę studni w Afryce. Chodzi tu o to, że nasz kapitał przekazujemy, czyli udostępniamy konkretnemu bankowi. Instytucja ta nie może bez naszej zgody udostępniać tych pieniędzy osobom trzecim. Dzięki temu, bank w zamian za okazane zaufanie, dodaje nam pewną kwotę, która jest wprost proporcjonalna do wpłaconej przez nas sumy.
W skrócie rzecz ujmując, wiedza ta w zupełności wystarczy to rozpoczęcia łatwego oszczędzania w formie lokat bankowych.