Już niebawem Święta Bożego Narodzenia. Kwiaciarnie, sklepy z drobiazgami i sezonowe stoiska pełne są bożonarodzeniowych ozdób, poczynając od sztucznych choinek, poprzez stroiki, bombki, świeczki, po rośliny kwitnące nietypowo w okresie zimowym. Jeśli chcemy zaoszczędzić parę złotych warto jednak pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu świątecznych ozdób i dekoracji.
Duże pole do popisu mają osoby, posiadające własny ogród. W ogrodzie możemy bowiem szukać materiałów na świąteczne ozdoby. Znajdziemy tu gałązki iglaków, pędy liściastych roślin zimozielonych, niektóre dodatkowo zdobione zimotrwałymi owocami. Przydadzą się szyszki, orzechy i opadłe z drzew liście, które zasuszyły się w dobrym stanie. Z tych materiałów swobodnie możemy wykonać bożonarodzeniowy stroik. Dokupić trzeba będzie jedynie styropianową podkładkę lub gąbkę florystyczną, giętkie druciki i klej do mocowania elementów, oraz dodatki takie jak świece czy bombki.
Obecnie na stroiki wykorzystuje się gałązki z rozmaitych gatunków drzew iglastych. Odradzam świerk pospolity. Choć najtańszy i najłatwiejszy do zdobycia, to w ciepłym i suchym mieszkaniu z jego pędów szybko opadają igły. Lepiej wybrać gałązki ze świerka białego lub gałązki jodły. Można też stosować pędy cisa, żywotników czy cyprysów. Niektórzy floryści polecają nawet sosnę, jej długie igły ciekawie się prezentują.
Oprócz gałązek iglastych można też użyć pędów krzewów zimozielonych. Na ozdoby bożonarodzeniowe świetny jest bukszpan, można też dać ognik lub ostrokrzew. Te dwa ostatnie są dodatkowo zdobione drobnymi, kulistymi owocami. Ale bezużyteczne nie będą też pędy krzewów tracących liście, posiadających jednak inne walory ozdobne. Mogą być to np. atrakcyjnie poskręcane pędy wierzby mandżurskiej czy leszczyny odmiany 'Contorta’, a także ciekawie zabarwione na czerwono pędy derenia białego.
Do ozdób bożonarodzeniowych pasują też drobne dodatki w postaci orzechów, suszonych plastrów owoców cytrusowych oraz szyszek. Szyszki mogą być w swojej naturalnej barwie lub pokryte srebrną farbą. Nawiązując do zimy, można je też przyprószyć na biało. Ciekawym dodatkiem są miniaturowe, tzw. rajskie jabłuszka. Pochodzą one z jabłoni ozdobnych, coraz częściej sadzonych w miastach wzdłuż chodników i alejek oraz w ogrodach przydomowych.
Warto też pamiętać o żywych kwiatach, takich jak poinsecja, inaczej gwiazda betlejemska. Ta roślina może być ozdobą samą w sobie, stojąc na wigilijnym stole w ozdobnej osłonce założonej na doniczkę oraz z dobranymi drobnymi dodatkami, typu wstążki czy rafia. Można ją też potraktować jako element większych aranżacji bożonarodzeniowych i umieścić np. w środku stroika. Szczególnie w takim zastosowaniu sprawdzają się miniaturowe wersje gwiazdy betlejemskiej.
Jak widać, nie brakuje materiałów do samodzielnego wykonania świątecznych ozdób. Takie ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane głównie z części roślin, będą znacznie tańsze niż kupowane w sklepach „gotowce”. Ich samodzielne wykonanie może być też dodatkowym źródłem satysfakcji, a poszukiwanie materiałów do wykonania ozdób to świetny pretekst aby odwiedzić uśpiony w zimowym śnie ogród i przy okazji sprawdzić stan zimowych okryć roślin. Załatwimy więc dwie sprawy podczas jednej wizyty na działce.