Ogrody w 2017 roku – obecne trendy w projektowaniu ogrodów

Filed in Fauna i Flora by on 20 czerwca 2017 0 Comments

Rok 2017 już prawie za pasem, gdyż na kalendarzu jakby nie patrzeć 16 czerwca. Sezon ogrodniczy ma się bardzo dobrze, mimo że chłodna wiosna opóźniła, niektóre prace to w tym momencie w ogrodach wręcz wre. Wyraźnie zatem można zauważyć pewne trendy, którymi wyróżnia się obecny roku. Wciąż szukamy dużej ilości przestrzeni, ale dbamy również o to, aby ogród nie pozostawał pusty.

Czym wyróżniają się projekty ogrodów?

Lwia część projektów ogrodów tworzona jest w oparciu o geometryczny podział przestrzeni. Jednak nie znaczy to, że zaaranżowana przestrzeń jest prosta, a wręcz przeciwnie. Całość kompozycji tworzy pozorny chaos, który jest wybitnie ze sobą spójny i tworzy integralność. Rośliny, a przede wszystkim krzewy i drzewa najczęściej dobierane są w ten sposób, aby na każdym etapie wzrostu podkreślać projektowaną przestrzeń oraz fasadę budynku, będąc jej idealnym uzupełnieniem.

Tak zwaną wysoką zieleń stosuje się w sporej odległości od zabudowań, chroniąc je przed zbytnim zaciemnieniem, a umieszczające ja na obrzeżach działki. Służy to przede wszystkim zachowaniu prywatności właściciela ogrodu, ale także urozmaiceniu zamkniętej w ten sposób przestrzeni. Dzieje się tak z powodu odpowiednio dobranych bylin i krzewów czy ozdobnych trwa. Dzięki właściwej selekcji te będą urozmaicać przestrzeń bogatą paletą kolorów i to o każdej porze roku.

Zdecydowanie ten trend dominuje w projektowaniu ogrodów w roku 2017. O ile front budynku bardzo często potrafi być „schowany” za bujną roślinnością, tak „tył” domu wraz z trawnikiem zamknięty wysoką roślinnością tworzy zamkniętą całość.

Ogrody obecnie, czym są?

Obecnie ogrody to nie tylko urozmaicenie frontu budynku, czy podkreślenie klasy właściciela czy samej inwestycji. To przede wszystkim dbałość o przestrzeń i o jej optymalne wykorzystanie. Przede wszystkim poza estetyczną funkcją ogrodu, którą znamy bardzo dobrze bardzo duży nacisk kładziony jest na jego funkcjonalne wykorzystanie. Funkcjonalny ogród to przede wszystkim przestrzeń na zewnątrz budynku mieszkalnego, która pozwala na aktywny wypoczynek oraz spędzanie czasu z rodziną. W ten obszernej przestrzeni znaleźć mogą się place zabaw, domki ogrodnicze, altany, boiska i inne. Wszystko zależy od przestrzeni jaką się dysponuje. Wiele osób w tym miejscu widzi również możliwość instalacji oczka wodnego, także z odpowiednio dobraną roślinnością.

Współczesne ogrody ogrody cechują się optymalnym wykorzystaniem przestrzeni, przy zachowaniu maksymalnego stopnia estetyki. Trend w projektowaniu ogrodów bardzo zauważalny jest w ogrodach wykonywanych przez http://firmagarden.pl/ z Białegostoku. Firma Garden kładzie nacisk na dużą przestrzeń pod trawnik, odgradzając przestrzeń bylinami, krzewami oraz drzewami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *