Co decyduje o pięknie ogrodu?

Filed in Fauna i Flora by on 17 listopada 2016 0 Comments

Poczucie piękna oraz estetyki jest pojęciem względnym, z tego też względu bardzo często powtarza się, że o gustach się nie dyskutuje. Jednak w praktyce bywa tak, że istnieją powszechnie przyjęte elementy, które składają się na pozytywny odbiór danego przedmiotu. Identycznie jest z ogrodami, gdyż jedne odbierane są za piękniejsze inne z kolei za mniej. Jakie czynniki decydują o tym, czy dany ogród jest piękny?

Co cechuje wszystkie piękne ogrody?

Każdy ogród, niezależnie od kompozycji, doboru roślinności powinien mieć jedną najważniejszą rzecz – powinien być zadbany. Skąd tak śmiała teza? Ogród to specjalnie wyselekcjonowane gatunki roślin, które mają za zadanie powodować odczucia komfortu i estetyki. Sęk w tym, że nawet najpiękniejsze rośliny, jeśli zostaną zaniedbane zaczynają szpecić, a nie cieszyć oko. Ogród to też ta część przyrody, która jest najbliższa człowiekowi, i ta nad którą człowiek sprawuje bezpośrednią kontrolę, poprzez specyficzny rodzaj opieki jaką jest właśnie pielęgnacja ogrodu. Dlatego też podstawowym elementem, który powinien posiadać każdy ogród jest fachowa i właściwa opieka.

Ta zaś polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu ogrodu – o tym za chwilę – oraz także na nawożeniu, usuwani zwiędniętych, wyschniętych roślin i dosadzaniu nowych. Te prace wykonuje się o konkretnych porach roku, najważniejsze prace wykonuje się na wiosnę oraz jesienią, gdy przygotowujemy rośliny do zimy.

Zadbaj o ogród od samego początku

Każda roślina niezależnie od rodzaju i gatunku potrzebuje określonych warunków glebowych i środowiskowych. Warto już na etapie zakładania ogrodu zadbać o dobrą glebę. Tę można kupić w centrach ogrodniczych lub kupić na własną rękę. Inne warunki glebowe, szczególnie lepsza klasa gleby spowoduje, że rośliny będą mieć płynniejszy i niezaburzony wzrost, będą też bardziej odporne na braki opadów.

Na etapie zakładania ogrodów warto także zadbać o odpowiednie nawodnienie ogrodów. Zadbanie odpowiednią wilgotność gleby jest kluczowe, jeśli idzie o kondycję ogrodu. Na etapie zasadniczych prac ziemnych można zdecydować się na instalację systemu nawadniającego ogród. Ten może być uruchamiany ręcznie lub zaprogramowany, aby uruchomić się samoistnie każdego dnia, o określonej godzinie. Jest bardzo istotny szczegół, gdyż aby zapewnić ściółce optymalną wilgotność ogród powinien być podlewany nad ranem, w ten sposób w glebie udaje się zachować najwięcej wilgoci.

Najważniejszym elementem każdego ogrodu jest dobór roślinności oraz jego kompozycja. Te, aby były piękne muszą być zadbane. Każdy ogród wymaga pielęgnacji, a ta zaczyna się już na etapie zakładania ogrodu. Więcej o zakładaniu i pielęgnacji ogrodów przeczytasz na stronie firmy Ogrodyfloks z Lublina http://ogrodyfloks.pl/zakadanie-ogrodow.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *