Blog o domu: sfera prywatna i oficjalna

Filed in Internet by on 27 listopada 2014 0 Comments

Nie od dziś wiadomo, że dobrze urządzone mieszkanie w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie, a w konsekwencji na jakość naszego życia. Dlatego wciąż rośnie zainteresowanie najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz, dziedzinie która chyba jeszcze nigdy nie rozwijała się tak prężnie jak dziś. Niemal każdy blog o domu zawiera przynajmniej kilka wpisów o różnych stylach i modach dekoracyjnych, które niekoniecznie muszą nam się podobać. Ważne, abyśmy sami czuli się w naszym mieszkaniu jak najlepiej. Dlatego zamiast dogmatycznie wdrażać żelazne reguły jakiegoś konkretnego stylu, lepiej wypracować własny, oryginalny styl, który nam najbardziej odpowiada, i który pozytywnie zaskoczy naszych gości. Aby to zrobić, wystarczy kierować się pewną prostą, ogólną zasadą.

Podstawą jest zadbanie o jasny i klarowny podział stref mieszkalnych na dzienną i nocną. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne na wielu poziomach. Po pierwsze, ułatwia nam organizację swojego czasu poprzez wyraźne odseparowanie sfery pracy od sfery odpoczynku. Po drugie, pozwala nam oddzielić strefę prywatną, którą przeznaczamy tylko dla siebie, od tej reprezentacyjnej, do której zapraszamy gości. Podczas, gdy ta druga będzie mieć charakter bardziej oficjalny i elegancki, ta pierwsza posłuży nam za przytulny kącik przeznaczony na czas relaksu. Jeżeli akurat mamy w domu bałagan, nagła wizyta gości nie zmusza nas do sprzątania całego domu – wystarczy, że będziemy pamiętać o zachowaniu w nienagannym stanie jednej jego części.

Najbardziej reprezentacyjne miejsca w domu to oczywiście przedsionek i salon. Jest ważne, aby pomieszczenia te miały możliwie jak najwięcej wolnej przestrzeni i były jasno oświetlone. W tej części domu sprawdzi się styl minimalistyczny: powinniśmy je urządzać zgodnie ze znaną zasadą „less is more”. Nadmierna ilość mebli, kwiatów i elementów dekoracyjnych będzie sprawiać wrażenie „graciarni” albo „Bizancjum”. Ten pierwszy przypadek informuje gościa, że gospodarz jest brudasem, ten drugi świadczy o jego potrzebie dowartościowania się przez wypełnienie mieszkania pozornym, często tandetnym luksusem.

Nasz blog o domu zawiera wiele wpisów poświęconych konkretnym stylom aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, który z nich nam odpowiada, pewne elementy są uniwersalne i znajdują zastosowanie w każdym z nich. Takimi elementami są ściany i podłogi. W obu przypadkach lepiej zdecydować się na stonowane kolory. Białe ściany, podłoga z gresu, marmuru lub parkiet z dobrego gatunku drewna – to tło, które sprawdzi się w każdym stylu, czyniąc nasze wnętrze równocześnie eleganckim i przytulnym. Poszczególne meble i sprzęty nie powinny stać zbyt blisko siebie; powinniśmy pamiętać o tym, aby nie przeładować wnętrza.

Inne zasady obowiązują w sferze prywatnej naszego mieszkania. Tutaj możemy pozwolić sobie na więcej. Staromodne meble które lubimy, mimo że do niczego wokół nie pasują, stosy starych płyt, książki, instrumenty i inne przedmioty do których mamy sentyment – to właśnie miejsce dla nich.

Podział na sferę prywatną i oficjalną to wierzchołek całej góry pomysłów, które uprzyjemnią Ci mieszkanie w Twoim własnym domu. Zapraszamy na kolejne wpisy na naszym blogu o domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *